w

Jak odbudować pewność siebie po toksycznym związku?

Toksyczne relacje trudno rozpoznać na pierwszy rzut oka. Często o tym, że jesteśmy uwikłani w niezdrową, wysysającą energię relację, dowiadujemy się po długim czasie.

Czasem sami zauważamy, że relacjom daleko do właściwych, czasem to otoczenie otwiera nam oczy, uzmysławiając, że tkwimy w niezdrowym układzie.

Prędzej czy później taki związek się kończy: odchodzi albo toksyczny partner, albo my. Poczucie własnej wartości po takiej relacji zwykle oscyluje w okolicach 0.

Jak sobie z tym poradzić?

Daj sobie czas, zanim poznasz kogoś nowego

Po rozpadzie związku nie warto zamykać się w domu i stronić od nowych znajomości. Nawet zaleca się wyjście do ludzi i robienie nowych rzeczy. Jednak jeśli Twoja pewność siebie, zwłaszcza jako kobiety, została mocno nadszarpnięta, istnieje ryzyko, że będziesz chciała wybić “klina klinem”, wpadając w ramiona mężczyzny, który będzie prawił komplementy, niekoniecznie jednak szczerze…

Z wejściem w nową relację damsko-męską lepiej się nieco wstrzymać. Jak długo? Aż poczujesz, że Twoja wartość nie jest uzależniona od obecności mężczyzny.

Nie staraj się na siłę udowodnić sobie niczego

Kłamstwo powtarzanie 1000 razy staje się prawdą – coś w tym jest. Jeśli więc każdego dnia przez długi czas słyszałaś, że jesteś beznadziejna, do niczego się nie nadajesz i właściwie to nic nie potrafisz robić, w końcu w jakimś stopniu w to uwierzysz. Dość naturalną reakcją na odreagowanie jest chęć udowodnienia sobie i światu, że jesteś świetna we wszystkim.

Jednak stres i przejścia z ostatniego czasu prawdopodobnie spowodują spadek kondycji. Przez to im bardziej będziesz chcieć, tym gorzej może wyjść, a to napędzi błędne koło i będzie jeszcze gorzej niż przedtem.

Przebywaj w towarzystwie bliskich osób

Osamotnienie przy gonitwie myśli to zdecydowanie zła mieszanka. Będziesz analizować, obwiniać się i obarczać poczuciem beznadziei. To normalna reakcja, jednak nie możesz dać się jej zdominować.

Rozmowy i spędzanie czasu z rodziną i przyjaciółmi odciągnie negatywne myśli i pomoże odzyskać pewność siebie!