w

Fazy podczas rozstania. Na to zwróć szczególną uwagę

Każdy rozpad związku może być bardzo bolesny dla obydwu stron. Z jednej strony jest trudny dla samych partnerów, ale jeżeli są jeszcze dzieci – to problem robi się jeszcze większy. Jak wyglądają fazy podczas rozstania? Czy jest coś na co warto zwrócić szczególną uwagę?

para
Fot. Pixabay.com

Faza nr 1 – zaprzeczanie i izolacja

W tej pierwszej fazie dochodzi do zaprzeczania tego, że w ogóle może dojść do rozstania. Obu stronom, albo tylko jednej z nich, trudno uwierzyć w to, że to koniec. Jeżeli jedna ze stron już zaczyna się godzić z finałem, to nierzadko chce się odizolować od drugiej strony, która myśli jeszcze o powrocie (i jako argumentu do przetrwania związku wykorzystuje dzieci).

Faza nr 2 – bardzo dużo emocji

Wybuch emocji to naturalna faza przechodzenia rozstania. Pojawia się dużo żalu, gniewu oraz poczucia krzywdy. To naturalne, że pojawia się dużo emocji, szczególnie dlatego, że rozstanie może wiązać się z obniżeniem poczucia własnej wartości.

Faza nr 3 – żałoba

To początek nowego etapu. Jednak zanim tej wejdzie na dobre, będzie sporo tęsknoty za tym co było. Na tym etapie często nie pamiętamy już o tym, co było w związku niedobre, ale o tym co było wspaniałe i piękne.

Faza nr 4 – akceptacja

To już moment, w którym z większą siłą wchodzi się w nowe życie. Na tym etapie dochodzi do zaakceptowania zmiany i pogodzenie się z losem oraz tym, że tak naprawdę każdy z partnerów w jakimś stopniu odpowiada za rozstanie.

Zobacz także: Co może czekać Cię po zdradzie?