w

Na co wpływa i jak wyraża się niskie poczucie wartości?

To, co o sobie myślisz i jakie masz przekonania na swój temat, czyli istota poczucia własnej wartości, wpływa na człowieka i wyraża się na kilka sposobów.

 

Na początku zapraszam Cię do krótkiego ćwiczenia. Przypomnij sobie osobę z niskim poczuciem wartości. Może to być koleżanka z pracy, może ktoś, kogo ostatnio poznałaś. Następnie weź kartkę papieru, długopis i opisz wszystkie znaki, po których poznałaś, że ta osoba ma bardzo niską samoocenę.

Przypomnij sobie, w jaki sposób prezentowała się ta osoba, jak wyglądała, jak się zachowywała, co mówiła, w jaki sposób się wyrażała, jak się prezentowała? Co robiła, jak Ty czułaś się w jej towarzystwie? Opisz wszystko, co pamiętasz. Odkryjesz, że istnieją pewne obszary, aspekty, które świadczą i jednocześnie wpływają na niskie poczucie wartości. Oto one:

 

Oceny i myśli na swój temat

Najczęściej to nadmierna krytyka, powątpiewanie w swoje umiejętności, kompetencje, szukanie winy w sobie w różnych sytuacjach oraz skupienie się na brakach, niedociągnięciach.

 

Zachowanie

Osoby z niskim poczuciem własnej wartości mają problem z asertywnością, łatwo ulegają innym, często przepraszają za siebie, swoje zdanie. Widać to także w postawie ciała: pochylonej do przodu głowie, przygarbionej sylwetce, uciekaniu wzrokiem, przyciszonym głosie.

 

Emocje

Przeważające stany emocjonalne to poczucie winy, wstyd, smutek, lęk, a także złość, agresja lub frustracja.

 

Wpływ na ciało

Emocje wpływają na ciało. Osoby z niskim poczuciem wartości mogą często czuć zmęczenie, napięcia czy narzekać na niski poziom energii.

 

Jeśli zauważysz te objawy u siebie, to znak, że warto popracować nad swoim poczuciem własnej wartości.