w

Tajemnice w związku. Mówić wszystko, czy może lepiej mieć swoje sekrety?

Poglądy na temat posiadania tajemnic w związku bywają mocno zróżnicowane. Jedni twierdzą, że receptą na udany związek jest bezwarunkowa szczerość. Inni głoszą opinie, że kobieta nie powinna odkrywać wszystkich kart, a małe sekrety uczynią związek bardziej ekscytującym.

Gdzie leży prawda? Czy warto mieć tajemnice przed swoim partnerem?

Obszary, w których nie ma miejsca na tajemnice

Istnieją obszary, które są na tyle istotne dla budowania wspólnej przyszłości, że nie ma w nich miejsca na jakiekolwiek sekrety. Ukrywanie ważnych wydarzeń z przeszłości, stanu swojego zdrowia, czy też kłopotów z uzależnieniem zdecydowanie nie jest dobrym wyborem.

Najprawdopodobniej prawda prędzej czy później wyjdzie na jaw, a odbudowa nadszarpniętego zaufania może okazać się zbyt trudna. W zdecydowanej większości spraw warto więc postawić na stuprocentową szczerość.

Prawo do prywatności

Niektóre osoby sądzą, że szczerość w związku oznacza mówienie drugiej połówce absolutnie wszystkiego. „Spowiadają się” więc z każdej godziny spędzonej osobno, szczegółowo opowiadają o swoich poprzednich związkach, a także relacjonują spotkania z przyjaciółmi, nierzadko wyjawiając ich osobiste sekrety.

Czy tylko szczerość rozumiana w ten sposób jest gwarantem udanej miłości?

Zdecydowanie nie. Każdy z nas ma prawo do prywatności. Każdy posiada również mniejszą lub większą potrzebę autonomii. Aby związek funkcjonował prawidłowo wcale nie jest nam potrzebna stuprocentowa wiedza o partnerze.

Opowiadanie o szczegółach swoich poprzednich związków najczęściej jest zbędne, o ile nie mają one znaczenia w odniesieniu do obecnej sytuacji. Brak relacji z każdej chwili spędzanej osobno nie musi z kolei oznaczać nielojalności.

Istotne jest bowiem to, czy chcemy świadomie skrywać określoną tajemnicę, czy po prostu nie mamy potrzeby, aby całkowicie się uzewnętrzniać. Nie mówienie o wszystkim nie oznacza braku szczerości.

Gdzie leży klucz?

Jako że ludzie różnią się od siebie i budują odmiennie funkcjonujące związki, klucz leży we wzajemnych oczekiwaniach. Warto ustalić ze swoim partnerem jakiej wiedzy o sobie wzajemnie się oczekuje. Istnieją osoby o dużej potrzebie niezależności, jak i takie, które uwielbiają znać każdy szczegół na temat drugiej połówki.

Udanym związkiem będzie ten, w którym potrzeby obu stron będą ze sobą współgrać..