w

Masz niską samoocenę? Poznaj powody, przez które niszczy Twój związek

Niska samoocena utrudnia codzienne funkcjonowanie, blokuje potencjał i sprawia, że omija nas to, co najlepsze. Nie od dziś wiadomo, że znacznie lepiej w życiu radzą sobie osoby pewne siebie, które nie oglądają się na innych, a po prostu sięgają po swoje marzenia.

Istotny jest również fakt, że zaniżone poczucie własnej wartości rzutuje na wszelkie relacje interpersonalne, które zawieramy.

Niska samoocena utrudnia codzienne funkcjonowanie, blokuje potencjał i sprawia, że omija nas to, co najlepsze. / Pixabay

Masz świadomość, że temat może dotyczyć ciebie? Sprawdź, dlaczego niska samoocena źle wpływa na twój związek.

Dostosowujesz się

Jako posiadaczka niskiej samooceny masz wewnętrzne poczucie, że jesteś mniej ważna od innych. Z tego powodu przedkładasz czyjeś potrzeby nad swoje własne. W niemal każdym obszarze życia potrafisz dostosować się do swojego partnera.

Rezygnujesz ze swoich planów i starasz się polubić aktywności, których nigdy z własnej chęci byś nie robiła. Wszystko po to, aby ukochany widział cię w dobrym świetle i po prostu wam się układało.

Niestety, dostosowując się do kogoś zatracasz swoją indywidualność i nie dajesz się poznać taka, jaka jesteś naprawdę. Twoje starania osiągają odwrotny efekt – w oczach mężczyzny tracisz swoją atrakcyjność.

Masz tendencje do nadmiernej kontroli

Skoro inni są lepsi od ciebie, bardzo łatwo o myśl, że twój facet może poznać gdzieś ładniejszą, ciekawszą, czy też bardziej inteligentną kobietę i po prostu się w niej zakochać.

W celu uniknięcia takiej sytuacji wolisz mieć wszystko pod kontrolą. Zwracasz uwagę na to, z kim spotyka się twój partner, co i gdzie robi oraz jak wypowiada się o swoich koleżankach. Jeśli coś jest dla ciebie podejrzane, dajesz temu wyraz.

Swoją zaborczością i skłonnością do kontroli niszczysz wzajemne zaufanie i sprawiasz, że oddalacie się od siebie.

Odbierasz świat przez pryzmat swoich myśli

Masz o sobie nienajlepsze mniemanie, więc wszelkie komentarze na swój temat traktujesz bardzo osobiście. Nawet najmniejszą uwagę potrafisz odebrać jako druzgocącą krytykę, co prowadzi do powtarzających się konfliktów.

Twoja niska samoocena rządzi twoim samopoczuciem i sprawia, że nie potrafisz cieszyć się z codziennych chwil z ukochanym.