w

Jak radzić sobie w życiu, będąc introwertykiem?

Kim jest introwertyk? To osoba, która bardziej ceni sobie życie „wewnętrzne” i chwile w samotności od hucznych imprez i przebywania wśród ludzi. Skupiając się na swoich przeżyciach i mając czas dla siebie ładuje swoje akumulatory.

Nic więc dziwnego, że w ekstrawertycznym świecie, w którym ogromną rolę odgrywają relacje towarzyskie, introwertyk może czuć się zagubiony.

Jeśli odkryłeś w sobie wiele cech introwertyka, poznaj kilka sposobów jak ułatwić sobie życie w społeczeństwie.

Pogódź się ze swoimi potrzebami

Nie da się ukryć, że ekstrawertykom żyje się łatwiej. Uwielbiają być wśród ludzi i z łatwością zawierają różnego typu kontakty. W szkole są popularni, a w pracy jak burza przechodzą przez rozmowy kwalifikacyjne i z łatwością odnajdują się w coraz różniejszych projektach. Czy to wszystko sprawia, że introwertyk powinien próbować się zmienić, aby nadążyć za współczesnym światem?

Absolutnie nie.

Nie staraj się zostać duszą towarzystwa, bo ekstrawertyk „ma łatwiej”. Zamiast tego pogódź się ze swoimi potrzebami, żyj w zgodzie ze sobą i wybieraj aktywności, w których introwertyczna dusza to zaleta.

Dawkuj emocje

Poznaj reakcje swojego organizmu na różnego rodzaju wydarzenia społeczne i dostosuj je do swojego rytmu. Jeśli wiesz, że huczne imprezy lub spotkania w dużym gronie ludzi tylko wysysają z ciebie energię, ogranicz je i nie miej przy tym poczucia winy.

Umiejętnie dobieraj znajomych

Introwertyk wcale nie musi otaczać się wyłącznie w gronie ludzi podobnych do siebie. Mimo że osoby ekstrawertyczne mogą czasami naruszać osobistą przestrzeń introwertyka, bywają jednocześnie całkiem dobrymi towarzyszami. Pod warunkiem jednak, że rozumieją potrzeby przyjaciela i nie narzucają im swojego stylu funkcjonowania.

Pamiętaj więc, żeby umiejętnie dobierać swoich znajomych.

Mów otwarcie o tym, co czujesz

Nie wymyślaj kolejnych wymówek, żeby tylko nie iść na spotkanie integracyjne w swoim miejscu pracy. Zamiast tego powiedz wprost, że wolisz wyjścia w mniejszym gronie. Nazywając rzeczy po imieniu unikniesz domysłów i dasz się poznać takim, jakim jesteś. Jeśli masz z kimś spędzać sporo czasu, warto, żeby miał świadomość twojej introwertycznej natury.