w

Oto, dlaczego zaniżasz swoją wartość w pracy

Czy Ty również należysz do osób, które kompletnie siebie nie doceniają?

Uważasz, że to, co robisz, jest takie oczywiste…

Nie widzisz w tym nic nadzwyczajnego: sowich umiejętności, zaangażowania, talentu?

Jesteś przekonana, że każdy by to zrobił tak samo dobrze…

To tylko kilka przykładów, w jaki sposób zaniżasz swoją wartość w swoich oczach. Przekłada się to również na to, jak postrzegają Cię inni, choćby Twoi współpracownicy i przełożeni. Może nawet myślisz sobie czasem, że zasługujesz na podwyżkę, może marzy Ci się awans… Ale zaraz głowę zajmują głosy, które mówią, że nie masz nawet co się starać.

 

Dlaczego zaniżamy swoją wartość w pracy? Poznaj najważniejsze powody:

 

1. Stawiasz sobie zbyt wysokie wymagania

Jakość wykonywanej pracy jest bardzo ważna. Problem zaczyna się, gdy nie pozwalasz sobie nawet na najmniejsze potknięcie, poświęcasz mnóstwo czasu na ciągłe doskonalenie swojego zadania. To bardzo wyczerpujące podejście. Łatwo prowadzi do problemów zdrowotnych, napięć i życia w ciągłym stresie.

 

  1. Skupiasz się na brakach

Nie sposób być ekspertem w każdej dziedzinie! Nie sposób znać wszystkie odpowiedzi. W życiu ciągle się uczymy. To normalne. To, że czegoś nie wiesz, nie oznacza, że jesteś słabym pracownikiem czy szefową.

 

3. Nie uznajesz swoich sukcesów

Kiedy ostatni raz świętowałaś swoje sukcesy? I nie chodzi o ogromne sukcesy, ale nawet te małe, drobne? Każde zadanie, które dopniesz do końca, może być małym sukcesem. Doceń się za to, że tak wspaniale wykonujesz swoje zadania. Dzień za dniem, krok po kroku. Zdefiniuj słowo „sukces” na nowo!

 

  1. Nie doceniasz siebie

Myślisz, że wszyscy inni mają takie same dary i talenty jak Ty. Otóż nie. Ty masz swoje. Unikalne. Czas siebie za to docenić. Stwórz listę swoich mocnych stron i talentów. Co Ci przychodzi z lekkością? O co najczęściej proszą Cię inni? Co lubisz robić? Za co cenią Cię bliskie Ci osoby? Będziesz mile zaskoczona, ile tam znajdziesz pozytywnych wartości i informacji o sobie.

 

  1. Porównujesz się z innymi

Nie tylko każdy z nas ma inne umiejętności i talenty. Każdy też ma po prostu inne życie. Jeśli jesteś mamą, masz na głowie dom, pomaganie dzieciom w nauce czy codziennie pędzisz, aby odebrać najmłodsze pociechy z przedszkola – nie porównuj się z singielkami, które swój wolny czas mogą przeznaczyć choćby na rozwój kompetencji. Każdy ma swoje tempo. Każdy inne warunki, wyzwania, zmagania. I to jest ok. Uznaj swoje. Przestań walczyć z życiem. Ciesz się tym, co masz.