w

Kryzys, który ratuje związek. Dlaczego pojawiające się problemy mogą umacniać więź zamiast ją niszczyć?

W wielu przypadkach kryzys w związku prowadzi do rozstania. Ludzie nie chcą naprawiać tego, co ich łączy, bo brakuje im motywacji lub po prostu nie potrafią tego zrobić. Nie radzą sobie ze swoimi przeżyciami i nie mają siły na emocjonalny rollercoaster, który pojawia się przy próbach ratowania związku.

Są jednak pary, które kryzys traktują jako swego rodzaju odrodzenie ich relacji. Przechodzą przez problemy, a w późniejszym czasie okazuje się, że ich związek jest o wiele lepszy niż na początku. Dopiero teraz czują, że razem mogą wszystko.

Dlaczego kryzys może być budujący?

Pozwala poznać siebie na nowo

Pewne powiedzenie mówi, że znamy siebie na tyle, na ile nas sprawdzono. Dopiero, kiedy człowiek napotyka na swojej drodze różnego rodzaju problemy może dowiedzieć się, jak zachowa się w danej sytuacji.

Kryzys w związku jest przykładem okoliczności, które wyzwalają olbrzymie emocje i pokazują naszą mniej znaną odsłonę. Wychodzą na jaw fakty, o których nie mieliśmy pojęcia. Dowiadujemy się, jak pojawiające się kłopoty wpływają na nasze zachowanie. Możemy na nowo poznać swojego partnera, jak i siebie.

Zmusza do szczerości

Aby przejść przez kryzys dwie osoby muszą postawić na szczerość. Strategie, które wcześniej pojawiały się przy kłótniach nie powiodły się. Zamiatanie problemów pod dywan lub liczenie, że jakoś to będzie, muszą iść w niepamięć. Oto dwie osoby dochodzą do momentu, kiedy nie pozostaje im nic innego jak wzajemnie się wysłuchać. Mimo, że wiele ich to kosztuje, zyskują w ten sposób solidną dawkę wiedzy na temat tego, jakich błędów nie mogą więcej popełniać.

Pokazuje ukrytą siłę

Wspólne przejście przez problemy ma dla pary olbrzymią moc. Pojawia się przekonanie, że nic nie może ich już złamać. Skoro przeszli solidny kryzys, czym są dla nich małe, codzienne trudności? Patrząc przez pryzmat swoich przeżyć potrafią oddzielić sprawy ważne od mniej ważnych.

Jakie warunki muszą zostać spełnione, aby kryzys niósł ze sobą korzyści?

Kryzys może okazać się zbawienny dla związku. Pozwala zbudować go na nowo i pozwolić wejść na inny, dojrzalszy poziom miłości. Obie strony muszą mieć jednak świadomość, że aby przetrwać zły czas, czeka ich sporo pracy. Być może będą zmuszeni postawić wszystko na jedną kartę lub pokonać własne ograniczenia. Zazwyczaj nie jest łatwo, ale efekt jest warty włożonego trudu.