w

Czy możliwe jest odbudowanie zaufania w związku?

Zaufanie jest tym co podtrzymuje związek między dwojgiem ludzi. Nie ważne czy jest to małżeństwo czy para dobrych przyjaciół, zaufanie jest czymś na czym opieramy zdrowy związek lub dobrą przyjaźń. Niestety bardzo często zdarza się, że zaufanie jest wystawiane na niemałą próbę, czy to przez zdradę partnera czy fałszywe zachowania przyjaciół.

fot. pexels.com/cottonbro

Czy raz utracone zaufanie można odzyskać? Można, ale jest to bardzo trudne i wymaga zaangażowania obydwu stron, zarówno tej zdradzonej i tej, która się zdrady dopuściła.

Zaakceptuj swoją odpowiedzialność

Czasami jest tak, że winę za zdradę ponosi obydwoje partnerów. Jeżeli jest tą osobą, która skrzywdziła, ale dalej zależy Ci na partnerze to przeproś szczerze. Jeżeli natomiast jesteś tą skrzywdzoną to zastanów się czy swoim zachowanie nie przyczyniłaś się poniekąd to tego, że zostałaś skrzywdzona. Może teraz jest najlepszy czas dla Ciebie, aby popracować nad asertywnością i swoją samooceną.

Nie osądzaj

Jeżeli zostałaś skrzywdzona przez partnera lub zawiodłaś się na przyjaciołach zastanów się dobrze czy chcesz dać im drugą szansę. Jeżeli tak, to bądź uczciwa. Jeżeli rzeczywiście zależy Ci na odbudowaniu relacji postaraj się nie rozpamiętywać tego co było, nie osądzaj i nie szantażuj tego kto Cię skrzywdził przeszłością.

Daj sobie czas

Jeżeli zdecydowałaś, że chcesz zawalczyć o związek lub przyjaźń musisz dać sobie czas. Zdrada boli, nie spiesz się z w relacji z tym kto Cię skrzywdził. Spróbuj wyjść do ludzi, nawiązać nowe znajomości a reszta niech przyjdzie sama.

Uwierz w swoją siłę

Pomyśl o tym co przeżyłaś. Jest to bardzo trudne doświadczenie, tylko ludzie o silnej psychice potrafią wybaczać, więc Ty jesteś silna. Pamiętaj, że pomimo tego co się wydarzyło życie dalej może być piękne.