w ,

Do czego prowadzi kłamstwo w związku?

Zaufanie to bardzo krucha kwestia. Wszelkie tajemnice i kłamstwa – te małe oraz duże – mogą mieć bardzo destruktywny wpływ na związki i małżeństwa. Dlatego, zanim zaczniemy być nieszczerzy względem swoich partnerów, dowiedzmy się lepiej, co może nas czekać.

Wszystkie ważne dla nas relacje międzyludzkie powinny opierać się na zaufaniu. Tym bardziej, jeśli mówimy o poważnych związkach uczuciowych. Ciężko wyobrazić sobie, że zechcemy być, z kimś, kto ukrywa przed nami prawdę lub tuszuje ją, a zaufanie w związku nie jest dla niej istotną sprawą. Ludzie kłamią z różnych powodów – chcą uniknąć problemów, rozmów na trudne tematy, boją się wziąć na siebie odpowiedzialność za swoje czyny i decyzje lub chcą ukryć swoją przeszłość.

Wszyscy wiemy doskonale, że życie w 100% prawdzie w związku jest zadaniem trudnym. Trudnym, ale nie niemożliwym. Zwłaszcza kiedy zestawi się ze sobą korzyści z kłamania oraz konsekwencje mówienia nieprawdy. Często z owych konsekwencji nie zdajemy sobie sprawy, a warto je poznać.

Życie w stresie i niepewności

Równowaga psychiczna i emocjonalna to podstawa zdrowia dla naszego organizmu. Osoba oszukiwana może czuć się całkowicie zdezorientowana, wybita z codziennego trybu życia i narażona na duży stres. A stres to bóle głowy, bezsenność, kłopoty z prawidłowym odżywianiem się itd. Czy chcemy narażać kogoś, kogo kochamy, na takie skutki kłamania?

Kłamstwo pokazuje brak szacunku

Powiedzenie komuś prawdy, nawet tej najbardziej bolesnej, pokazuje, że jesteśmy gotów wziąć odpowiedzialność za swoje czyny i daje partnerowi poczucie bycia szanownym. Dowodzi też, że dana relacja uczuciowa jest dla nas ważna, jesteśmy w nią w pełni zaangażowani i nie chcemy psuć jej kłamstwami czy tajemnicami.

W oczekiwaniu na kolejne kłamstwo

Kiedy po raz pierwszy ukochana osoba odkryje nasze kłamstwo, będzie od tej pory nieufna i wyczulona do granic możliwości. Zacznie kwestionować to, co mówimy. Nawet drobne sprawy urosną do wagi tych najważniejszych. Wszystkie systemy alarmowe osoby okłamanej będą nastawione na to, aby wykryć najmniejszą nawet nieuczciwość z naszej strony. Będzie to obciążające psychicznie zarówno dla niej, jak i dla nas samych.

Poczucie winy

Posiadacze sekretu mają wewnętrzne poczucie winy i wstydu. Ujawnia się to zwłaszcza w intymnych momentach. Dlatego bliskość może wydać się dla oszukującego potencjalnym zagrożeniem i będzie on jej unikał. W związku może pojawić się dystans, chłód i brak komunikacji.

Kłamstwo ujawnia egoizm

Kiedy ktoś kłamie, zasadniczo przedkłada własny interes nad interes innych ludzi. Niechęć do poświęcenia się dla dobra związku pokazuje tak naprawdę, że nie przywiązujemy do relacji z naszym partnerem większej uwagi oraz nie jesteśmy w pełni w nią zaangażowani. Kłamstwa sprawiają również, że nasi partnerzy poczują się niekochani i niechciani.

Kłamca oszukuje też siebie samego

Często pomijaną konsekwencją kłamstwa jest to, że ten, który kłamie, jest również nieprawdziwy sam dla siebie. Próbując ukryć prawdę przed innymi osobami, odmawiamy sobie realizacji naszych prawdziwych pragnień i potrzeb.