w

3 sposoby na szybkie podniesienie swojej samooceny

Strach, niepewność siebie i swoich umiejętności dotyka każdego z nas, w różnych sytuacjach. Im bardziej nam na czymś zależy, tym więcej “potworów” w głowie się uruchamia. Co zrobić, aby nie poddawać się na starcie i szybko zebrać się do działania? Oto 3 sposoby, dzięki którym szybko podniesiesz swoją samoocenę.

Przypomnij sobie swoje sukcesy

W sytuacji silnego stresu, zmęczenia i mobilizacji, często sami sprowadzamy się do roli małego, bezradnego dziecka. Nie umiem, nie potrafię, nie dam rady – to najczęściej kotłujące się w głowie hasła, które skutecznie blokują działanie.

Wyrzuć je z głowy! Demotywujące hasła krążące w myślach zastąp wspomnieniem swoich sukcesów. Także tych, które uważasz za mało znaczące. Ukończenie uczelni, założenie swojej firmy, zdany egzamin na prawo jazdy czy pochwała od szefa – suma wszystkich osiągnięć składa się na niezłą całość, prawda? Masz o tyle więcej niż inni!

Pomyśl o tym, co masz, a czego nie mają inni

Nie chodzi tu o to, co masz w sensie materialnym. Pieniądze dziś są, jutro ich nie ma, a pozycja życiowa może przez to ulec gwałtownej zmianie. Pomyśl jednak o swoich bliskich, którzy kibicują Ci na każdym kroku, o zwierzaku, który wtuli się w Ciebie, gdy tylko wrócisz do domu, o swoich pasjach – to bezcenne rzeczy, które odróżniają Cię od innych.

Pozwól sobie na chwilę słabości i wyrzucenie z siebie negatywnych emocji

Częstym błędem, który potęguje stres i podsyca brak pewności siebie, jest hamowanie złych emocji. Im bardziej będziesz je dusić w sobie, tym bardziej będą się kumulować, a kiedy już znajdą ujście – uderzą ze zdwojoną siłą.

Dlatego gdy czujesz się niepewnie: słaba, nic nie warta czy przerażona, pozwól sobie na chwilę słabości. Płacz, krzycz, biegaj, uderzaj w poduszkę. W ten sposób oczyścisz umysł. Następnie wróć do punktu 1!