w

Związek po zdradzie. Czy to się uda jeszcze naprawić?

Stało się – jedno z partnerów dopuściło się zdrady. Był szok, niedowierzanie, morze łez i pytanie dlaczego”. Pierwszą reakcją zdradzonej połówki jest zwykle decyzja o rozstaniu. Gdy opadną jednak pierwsze negatywne emocje, często pojawia się myśl o powrocie i daniu drugiej szansy. W końcu tyle was łączyło…

Związek po zdradzie nie jest co prawda niemożliwy, jednak jest obarczony pewnym ryzykiem. Jakim?

Utracone zaufanie

Nawet jeśli był to jednorazowy wyskok, zdrada zawsze podważa zaufanie do niewiernego partnera. Jest to jednak podstawa każdego związku, dlatego nawet pomimo szczerych chęci, może nie udać się odbudować relacji. Jeśli oboje chcecie pracować nad udaną przyszłością, jednak brak zaufania to uniemożliwia, rozważcie pomoc terapeuty.

Potrzeba kontrolowania partnera

Z utraconego lub nadszarpniętego zaufania naturalnie wynika potrzeba sprawdzania prawdomówności partnera. Przeglądanie wiadomości w telefonie, śledzenie go, szpiegowanie profili w social mediach – to męczące dla obu stron. Jak wyżej – potrzebna może być terapia dla par.

Niepewność jutra

Zdradził raz, może zrobić to po raz kolejny – to największa obawa partnerek niewiernych mężczyzn. Co, jeśli wasze plany po raz kolejny legną w gruzach? Ktoś już raz zawrócił mu w głowie, może ktoś zrobi to ponownie… Budowanie stabilnej przyszłości ze zdradzającym partnerem może być bardzo trudne.

Bardziej krytyczne spojrzenie na siebie

Co, jeśli zdradził, bo to ze mną jest coś nie tak? To myśl, która towarzyszy wielu kobietom. Powoduje to zapętlenie się w bardzo samokrytycznym myśleniu. Z czasem łatwo niestety wpaść w pułapkę  negatywnych myśli, które odbierają pewność siebie. Z kolei partner, który zdradził, często boryka się z ogromnymi wyrzutami sumienia i również traci poczucie własnej wartości.