w

Jak się rozstać i nie ranić? Czy pokojowe rozstanie jest możliwe?

Rozstanie kojarzy się z łamaniem komuś serca, a ten, kto odchodzi, nierzadko jest postrzegany jako „ten zły”. W wielu przypadkach jednak wcale nie zależy nam, by krzywdzić czyjeś uczucia, i czujemy się z tym bardzo niekomfortowo, cierpiąc niemal tak samo.

Jak się rozstać, żeby nie ranić? I czy jest to w ogóle możliwe? A może pokojowe rozstania to tylko mit?

jak się rozstać i nie ranić
Czy da się rozstać i nie ranić? / Pexels

Czy da się rozstać i nie ranić?

Pomińmy przypadki, gdy para rozstaje się w szczególnie traumatycznych okolicznościach, np. jedno jest oprawcą, a drugie – ofiarą. Wówczas do zranienia dochodzi już znacznie wcześniej, a rozstanie jest tak naprawdę uwolnieniem się lub ucieczką.

Należy natomiast pamiętać, że skoro para się rozstaje, to znaczy, że coś w związku nie zadziałało. Gdyby było dobrze, nie byłoby rozstania. A kiedy na zakończenie padają szczere słowa o wypaleniu uczuć, byciu nieszczęśliwym lub znalezieniu pocieszenia w ramionach kogoś innego, trudno o to, by nie czuć się do głębi zranionym.

Pokojowe rozstanie

Rzadko, ale zdarzają się rozstania w atmosferze pokojowej. Zwykle dotyczą one związków, które nie trwały zbyt długo – relacji, które lepiej się sprawdzały na poziomie przyjaźni niż czegoś więcej. I dwie osoby doskonale zdawały sobie z tego sprawę. Większość rozstań rzecz jasna tak nie wygląda.

pokojowe rozstanie
Jak się rozstać z klasą? / Pexels

Nawet jeśli dwie osoby nie chcą być ze sobą i widzą swoją przyszłość u boku kogoś innego lub jako single, żal zwykle pozostaje. A to mimo wszystko boli, smuci i złości.

Jak się rozstać z klasą?

Choć rozstanie niemal zawsze jest źródłem negatywnych emocji, możemy zrobić to z klasą. Nie unikniemy być może zranienia, ale zachowamy szacunek do uczuć drugiej osoby, a ona doceni nasze starania.

Jeśli chcesz maksymalnie oszczędzić osobę, z którą się rozstajesz, nie mów jej więcej niż to konieczne. Świadomość całej prawdy niekoniecznie jej pomoże. Nie dawaj też złudnej nadziei, jeśli masz pewność, że do siebie nie wrócicie. Nie szukaj wymówek, ale skup się na komunikacie, że nie możecie być dłużej parą, bo tak to czujesz. Jeśli to konieczne, przeproś, podziękuj za to, co razem przeżyliście i życz jak najlepiej.