w

Zbyt często oceniasz innych? Zmień to!

Jeżeli nauczymy się żyć bez oceniania innych to nasze życie nabierze nowego, pozytywnego sensu. Ciągłe ocenianie innych działa na nasze życie jak trucizna. To właśnie przez te osobiste oceny nie możesz przestać porównywać się do innych i chodzisz wiecznie sfrustrowany.

fot. unsplash.com

Czy jest coś co możemy zrobić, aby pozbyć się tych osądów? W tym artykule przedstawiamy cztery sposoby na to jak żyć nie oceniając innych.

Ćwicz empatię

Empatia to coś czego bardzo brakuje we współczesnym świecie. Zamiast kogoś oceniać spróbuj zastanowić się jak ta osoba się czuje i dlaczego tak się czuje. Jeżeli będziesz to potrafił zrobić nie ocenisz już drugiego człowieka zbyt pochopnie.

Bądź otwarty

Nie oznacza to, że masz teraz zrezygnować z posiadania własnej opinii, ale otwórz się na opinię innych ludzi. Osoby, które tego nie potrafią żyją w swojej zamkniętej bańce i nie dopuszczają do siebie myśli, że ktoś może mieć inne zdanie na konkretny temat oraz bardzo łatwo oceniają innych.

Zastanów się, dlaczego tak łatwo osądzasz innych

To, że oceniamy innych może nieść ze sobą jakiś bagaż własnych doświadczeń. Może być to jakieś trudne doświadczenie z dzieciństwa, które ciągnie się za Tobą i nie możesz się z tego uleczyć. Zdarza się również, że nasze osądy i oceny względem innych wynikają ze strachu. Jeżeli tak jest też u Ciebie to spróbuj zadać sobie pytanie, czego tak bardzo się boisz?

Bądź wdzięczny i zostaw zazdrość za sobą

Ocenianie innych bardzo często pochodzi od zazdrości, ponieważ zazwyczaj oceniamy ludzi, którym tak naprawdę zazdrościmy. Pamiętaj, że każda ocena skierowana pod adresem innych ludzi sprawia, że tylko na chwilę czujesz się lepiej, później przychodzi frustracja i rozżalenie, które zatruwają tylko Twoje życie.