w

Jak stworzyć zdrowy związek? 3 kluczowe kroki

Zdecydowana większość ludzi na świecie łączy się w pary, pragnąc mieć u swego boku kogoś, z kim mogą spędzić swoje życie. Niestety tylko niektórzy z nich tworzą związek, który jest naprawdę udany i daje im poczucie szczęścia. Spora część kobiet i mężczyzn jest uwikłana w toksyczne relacje, które zupełnie im nie służą.

fot. pixabay.com

Co zatem powinnaś zrobić i na co zwrócić uwagę, aby stworzyć zdrowy i stabilny związek?

Patrz na fakty, nie na wyobrażenia

Zaczynając się z kimś spotykać zawsze patrz na to, jaki w danym momencie jest określony człowiek. Nigdy nie zakładaj, że kiedyś się zmieni i będziecie do siebie bardziej pasować. Jeśli przykładowo pragniesz mieć dzieci, a twój ukochany woli życie bez większych zobowiązań, nie twórz wyobrażeń, że z biegiem lat na pewno zmieni zdanie. Z kolei kiedy uwielbiasz podróżować, a on woli spędzać czas w domowym zaciszu, nie myśl, że w końcu zarazisz go swoją pasją.

Prawda jest taka, że najprawdopodobniej twój wybranek pozostanie wierny swoim przekonaniom i przyzwyczajeniom. Żeby uniknąć rozczarowania, przyjrzyj się zatem uważnie wszystkim jego wadom. Kiedy uznasz, że możesz być szczęśliwa nawet jeśli nie ulegną one znaczącej zmianie, masz zielone światło, aby rozwijać tę relację.

Nie skupiaj się na oczekiwaniach

Wiele osób wchodzi w związki z myślą, że będą one receptą na ich niezaspokojone potrzeby z przeszłości. Możesz na przykład zakładać, że tylko związek da ci prawdziwe poczucie bezpieczeństwa, bycia kochaną lub w pełni akceptowaną. Skupiając się na tego typu oczekiwaniach każda rysa na relacji będzie stanowić dla ciebie nie lada wyzwanie. Wystarczy, że partner nie zachowa się tak, jakbyś tego chciała, a zaczniesz podważać sens waszego związku.

Warto pamiętać, że zdrowa relacja ma celu dopełnienie twojego życia, a nie załatanie wszelkich niedostatków. Jeśli sama nie wytworzysz w sobie poczucia bezpieczeństwa i akceptacji, nie zrobi tego za ciebie nikt inny.

Sprawdź, czy potraficie się komunikować

Możesz naprawdę kogoś kochać ze wzajemnością, a i tak nie stworzyć z tą osobą udanego związku. Bardzo często winnym tego typu sytuacji jest brak umiejętnej komunikacji. Czasami ludzie zamiast rozwiązywać problemy na bieżąco, wolą od nich uciekać. Zakładają, że wszystko jakoś się ułoży, nie chcą psuć atmosfery lub boją się czyjejś reakcji na rozpoczęcie poważnej rozmowy. Innym razem rzucają aluzje lub ironiczne komentarze, licząc na to, że partner w końcu domyśli się, o co im chodzi. Nic bardziej mylnego!

Zdrowy związek tworzą te osoby, które na bieżąco rozwiązują wszelkie problemy. Potrafią jasno przedstawić swoje oczekiwania, ale też z uwagą wysłuchać drugą stronę. Nie stosują przy tym emocjonalnego szantażu, nie rzucają krzywdzącymi epitetami i biorą pod uwagę fakt, że one również mogą się mylić.

Zaobserwuj, czy w twoim związku dominują pełne szacunku rozmowy, czy może zażarte kłótnie. Czy potraficie dojść do kompromisu, czy też stale jedno i drugie dąży do „wygranej” podczas kłótni. Sposób, w jaki teraz się komunikujecie jest dużym wyznacznikiem tego, jak wasz związek będzie wyglądał w niedalekiej przyszłości.