w

Sukces – test przyjaźni. Dlaczego ludzie odwracają się, kiedy zaczyna ci się powodzić?

Mawia się, że prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie. Co jednak, jeśli twoje znajomości wykruszają się właśnie wtedy, kiedy wreszcie zaczęło ci się powodzić? Czy wina tkwi w tobie? A może okazuje się, że nigdy nie miałeś prawdziwych przyjaciół? Jest co najmniej kilka powodów, dla których ludzie odwracają się, gdy ktoś osiągnie sukces.

fot. pixabay.com

Zazdrość

Jednym z popularniejszych powodów odwrócenia się od znajomych, którzy osiągnęli sukces, jest najzwyklejsza zazdrość. Najczęściej wynika ona z niskiego poczucia własnej wartości i doprowadza do tego, że dana osoba nie potrafi cieszyć się szczęściem innych. Choć początkowo może udawać radość, najczęściej nie starcza jej sił, aby nieprzerwanie udawać coś, czego tak naprawdę nie czuje. Woli zatem wycofać się z relacji lub zaczyna ją znacząco ograniczać.

Zatracenie tego, co was połączyło

Wiele relacji powstaje dlatego, że dwie strony mają pewien wspólny mianownik, będący czymś, co najbardziej je do siebie zbliżyło. Jeśli swojego przyjaciela poznałaś w firmie na którą zawsze narzekaliście, może stracić poczucie kontroli w waszej relacji, kiedy zaczniesz osiągać sukcesy w innym miejscu pracy. Jeśli z kolei podobnie jak twoja przyjaciółka długo byłaś samotna, wasza relacja może ulec zmianie, gdy poznasz miłość swojego życia.

Twoja osobista zmiana

Nie należy zapominać, że osiągnięcie sukcesu w jakiejś dziedzinie życia często wiąże się z twoimi osobistymi zmianami. Być może przestałaś poświęcać czas dotychczasowym aktywnościom, zmieniłaś nastawienie lub otaczasz się zupełnie innymi ludźmi, niż jeszcze niedawno. Choć tego typu zmiany mogą być pozytywne i dobre dla ciebie, nie zawsze spotkają się z uznaniem wśród twoich znajomych. Ludzie, którzy są naszymi przyjaciółmi mogą zmieniać się w naszym życiu, zgodnie ze zmianami, jakie sami w sobie dokonujemy.

Strach przed negatywną opinią

Innym z powodów, dla których twoi przyjaciele mogą dystansować się od ciebie, jest również ich strach przed porównywaniem się z tobą. Być może czują się małowartościowo patrząc na twoje sukcesy i obawiają się, że już niebawem zaczną wypadać w twoich oczach naprawdę blado. Jeśli mimo to cieszą się z twojego powodzenia w życiu, a oboje wciąż jesteście sobie bliscy, istnieje duża szansa, że wasza przyjaźń przetrwa.

Choć osiągnięcie sukcesu często weryfikuje wiele przyjaźni, należy pamiętać, że czasami to nieunikniona kolej rzeczy. Być może jest ona szansą na zmianę otoczenia lub wyodrębnienie najbardziej wartościowych znajomości. Przyjaźnie, które są dla ciebie najlepsze, powinny przetrwać i rozwijać się wraz z zachodzącymi wokół zmianami.