w

Jak być wolnym i nie dać się wpędzić w cudze oczekiwania?

Czy wiesz, że spora część społeczeństwa podejmuje ważne życiowo decyzje na podstawie opinii otoczenia? Mimo że sami czują inaczej, nie potrafią uwolnić się od zdania przyjaciółki, rodziców, partnera, a nawet osób, z którymi nie łączy ich żadna znacząca więź.

Co ciekawe, niektórzy z nich nawet nie uświadamiają sobie, że tkwią w schemacie, który oddala ich od tego, czego naprawdę dla siebie chcą.

słowa, które mają supermoce
słowa, które mają supermoce / Canva

Jeżeli widzisz, że ludzie wokół ciebie chcą narzucić ci określone standardy lub usilnie pragną cię zmienić, zdecydowanie warto wprowadzić w swoje życie kilka ważnych zasad.

Zadaj sobie kluczowe pytanie

Każdego dnia podejmujemy mniejsze lub większe decyzje. Kiedy działamy w zgodzie ze sobą, nie potrzebujemy opinii otoczenia, aby dokonywać właściwych dla siebie wyborów. Jeśli jednak ludzie wokół ciebie mącą ci w głowie, możesz już sama nie wiedzieć, co „powinnaś” zrobić. Dobrym sposobem jest wtedy zadanie sobie pytania: „Czy naprawdę tego dla siebie chcę?” Pozwoli ci to odróżnić osobiste pragnienia od próby dogodzenia znajomym lub rodzinie.

Porzuć to, co nie twoje

Podejmowanie decyzji nie bacząc na opinie innych może spotkać się z oporem otaczających cię ludzi. Pamiętaj jednak, że – o ile nie wyrządzasz nikomu krzywdy – nie masz obowiązku przejmować się i analizować cudzych odczuć. Nie bierz na siebie czyjegoś żalu lub złości. Nie musisz przecież tłumaczyć się z tego, że zdecydowałaś się być sobą! Jeśli komuś nie odpowiada twoja przemiana, problem z poradzeniem sobie z nową sytuacją leży po jego stronie.

Pamiętaj, że wszystkim nie dogodzisz

Nigdy nie próbuj zadowolić każdego, bo… i tak ci się to nie uda. Zawsze znajdzie się ktoś, kto będzie miał odmienną wizję na twoje życie lub komu nie spodoba się twoje zachowanie. Czy jest zatem sens próbować dostosowywać się do ludzi, skoro okrada cię to z wolności, a i tak nie ma prawa przynieść założonego rezultatu?

Zdecydowanie lepiej zrobisz, jeśli zrozumiesz, że negatywne opinie na twój temat nie mają żadnego wpływu na twoje życie, dopóki sama nie nadasz im znaczenia. Wniosek jest jeden: rób to, co uważasz za słuszne i nie oglądaj się na innych!

Co czeka cię później?

Miłym zaskoczeniem dla osób, które zaczynają praktykować wyżej wymienione zasady, jest ciekawa zmiana zachodząca wokół nich. W momencie, kiedy otaczający cię ludzie zauważą, że nie mają wpływu na twoje decyzje, bardzo często… znikają ich wcześniejsze naciski lub „dobre rady”. Przestają próbować narzucić ci swoje zdanie i pozwalają żyć tak, jak chcesz.

Wpływ na ten stan ma nie tylko brak efektów ich działań, ale również bijąca od ciebie energia. Jeśli jesteś pewna swoich decyzji i podążasz za tym, czego sama dla siebie chcesz, ludzie instynktownie wyczuwają u ciebie tę pewność i nie próbują z nią walczyć.