w

Jak odpuścić przeszłość i zacząć żyć teraźniejszością?

Czy zdarza ci się wracać myślami do przeszłości i zastanawiać „co by było gdyby…? Czy w twojej głowie nieustannie przewijają się uprzednie wydarzenia, które analizujesz i raz po raz rozdrapujesz stare rany?

A może zamiast tego wracasz do pięknych chwil i pełna nostalgii wspominasz „stare, dobre czasy”? Widzisz przepaść pomiędzy dawną beztroską, a tym, co spotyka cię teraz?

Obojętnie, czy twoje wspomnienia są pozytywne, czy negatywne, ciągłe wspominanie tego, co było, z pewnością ci nie służy. Jeśli myślami i wyobrażeniami jesteś w przeszłości, nie potrafisz należycie skupić się na tym, co dzieje się tu i teraz. Najprawdopodobniej stoisz w miejscu i nie żyjesz pełnią życia. Jak możesz to zmienić?

Naucz się akceptacji

Krokiem milowym na drodze do porzucenia przeszłości jest nauczenie się akceptacji tego, co było. Jeśli będziesz stale przeżywać krzywdy przeszłości, nigdy nie będziesz mogła prawdziwie cieszyć się życiem. Żal, pustka lub poczucie straty skutecznie zabijają w tobie energię do działania.

Co możesz zatem zrobić, żeby bolesne doświadczenia nie zaburzały ci teraźniejszości? Przede wszystkim pozwól sobie na emocje, które towarzyszą ci w związku z określonymi wydarzeniami. Nie neguj tego, że poczułaś się skrzywdzona i nie staraj się udawaj silnej. Zamiast tego pobądź chwilę z określonym uczuciem, ale nie nadawaj mu żadnego znaczenia. Spróbuj wyłączyć myśli lub spójrz na nie z pozycji obserwatora – to tylko myśli, które pojawiają się w twojej głowie i zaraz przeminą.

Pamiętaj, że każdy ma swoją drogę w życiu, która usłana jest różnymi wydarzeniami – i tymi dobrymi i złymi. Nie pozwól, aby trudne wydarzenia z przeszłości ukształtowały całe twoje życie.

Zauważ, jak oszukuje cię twój mózg

Może być też tak, że twoim problemem jest nostalgiczne wracanie do przeszłości. Kiedy wracasz myślami do wspaniałych lat i chciałabyś przeżyć je na nowo, zauważ, że twój mózg potrafi świetnie cię oszukiwać. Prawdopodobnie w twojej pamięci pojawiają się tylko dobre i miłe doświadczenia, a zupełnie zapominasz o tym, że w przeszłości również nie zawsze było kolorowo.

Kolejnym zniekształceniem umysłu jest przekonanie, że kiedyś było lepiej, a teraz już tak nie może być. Prawda jest natomiast taka, że twoja teraźniejszość może być o wiele lepsza niż przeszłość, jeśli tylko sobie na to pozwolisz! Dlatego zamiast wielokrotnie przeżywać piękne chwile z przeszłości, zrób wszystko, aby stworzyć jeszcze piękniejsze w teraźniejszości.

Ćwicz technikę uważności

Chcąc odpuścić przeszłość potrzebna jest również twoja świadoma praca. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że rozpamiętywanie dawnych zdarzeń stało się po prostu nawykiem. Jak z nim zerwać? Staraj się jak najczęściej koncentrować na określonej czynności i obecnej chwili.

Kiedy spacerujesz, nie zaprzątaj sobie głowy rozmyślaniami o przeszłości lub przyszłości. Skup całą swoją uwagę na doznaniach obecnej chwili – zauważ, co czujesz, słyszysz i widzisz. Ćwicz tego typu podejście jak najczęściej, a szybko zauważysz, że czujesz się znacznie lżej i przyjemniej.