w

Uwaga! Wampir energetyczny na horyzoncie!

Jeżeli w Twoim otoczeniu jest taka osoba, z którą za wszelką cenę unikasz kontaktu, a po spotkaniu z nią zawsze czujesz spadek energii, nastroju i chęci do życia – uważaj. Możesz mieć do czynienia z wampirem energetycznym. Fizycznie nie zrobi Ci krzywdy, jednak częste lub długotrwałe przebywanie w jej towarzystwie skutkuje… wyssaniem całej energii, dosłownie jak przez wampira! Jak rozpoznać wampira energetycznego?

Kim jest wampir energetyczny?

Choć porównanie do wampira może wydawać się zabawne i przesadzone, w rzeczywistości trudniej o lepsze.

Po kontakcie z osobą określaną tym mianem czujesz się jak dętka, której zawór ktoś otworzył i spuścił całe powietrze. Na wampira nie można liczyć. To także osoba, która wręcz nagabuje innych swoją obecnością.

Stale szuka uznania, motywowania, chwalenia i doceniania. Jeśli tego nie otrzymuje – robi wszystko, aby wymusić takie zachowanie. Druga opcja to ta, w której wampir nie czekając na pochwały ze strony innych, sam się przechwala i opowiada niestworzone historie, które mają na celu dowartościowanie go w oczach innych.

Ludzi nazywanych wampirami energetycznymi można podzielić na tych świadomych swojego zachowania i działających bezwiednie.

Ci pierwsi nierzadko uciekają się do manipulacji, by osiągnąć zamierzony cel. Często robią coś tak długo i natarczywie, aż druga strona odpuści „dla świętego spokoju”.

Druga grupa to ci, którzy uważają się za ofiary. W swoim uznaniu są ciągle krytykowani, źle traktowani, niedoceniani i krzywdzeni przez innych.

Nieustannie szukają uwagi, a ciągłe chwalenie ich i dowartościowywanie („przecież jesteś fajny, nie wiem, o co ludziom chodzi!”) skutecznie wypompowuje energię i dobry humor.

Uwaga, wampir energetyczny – jak z nim żyć?

Odporność na manipulacje ze strony wampira energetycznego jest trudna z kilku względów. Po pierwsze – rzadko od razu zauważamy, z kim mamy do czynienia. Po drugie – nawet jeśli zauważymy charakterystyczne zachowania, to nie zawsze potrafimy rozpoznać, z jaką osobowością mamy do czynienia.

Po trzecie – wampir tak szybko nie odpuszcza! Wykorzysta każdą chwilę słabości i zawahania, by przypuścić szturm.

Mając w otoczeniu wampira energetycznego, masz w zasadzie dwa wyjścia. Możesz unikać jego towarzystwa lub nie dać się „wciągnąć” w zagrywki. Im dłużej i skuteczniej manipulacje i „dramy” będą ignorowane, tym większa szansa, że taka osoba się znudzi i da Ci spokój.