w

Agresja emocjonalna – jak nie paść jej ofiarą?

Agresja i przemoc nie muszą mieć wymiaru tylko fizycznego. Agresja emocjonalna to również bardzo poważny, choć często bagatelizowany problem.

Nie widać go gołym okiem i nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że agresja emocjonalna rani i niszczy tak samo skutecznie jak przemoc fizyczna. Doświadczasz tych lub podobnych zachowań ze strony partnera, przyjaciółki, rodziców czy współpracowników?

fot. unsplash.com

Uważaj, bo możesz szybko stracić grunt pod nogami.

Podcinanie skrzydeł

Osłabianie pewności siebie to jeden z aktów agresji emocjonalnej. Słowa i czyny, które podcinają Ci skrzydła na każdym kroku sprawiają, że przestajesz wierzyć w siebie.

Zaczynasz postrzegać siebie jako osobę, której nic się nie należy, jest mniej wartościowa niż inni i w zasadzie to bardziej przeszkadza innym żyjąc, niż wnosi jakąkolwiek wartość do codzienności innych. Uciekaj od każdej osoby, przez którą czujesz się źle!

Nieustanna kontrola

Niby w dobrej wierze, niby z troski, ale… kontrolowanie kogokolwiek nie jest zdrowym zachowaniem. Każdy ma prawo do swojej prywatności, niezależnie od tego, ile ma lat i czy ma w życiu coś za uszami.

Jeśli ktoś Cię kontroluje, wchodzi na Twoje terytorium i sprawia, że czujesz się niekomfortowo – reaguj. Być może robi to nie do końca świadomie, a być może to jeden z elementów gry, który ma Cię osłabić. Osaczona poczujesz się bezbronna, a wtedy o wiele łatwiej przejąć kontrolę!

Bagatelizowanie Twoich potrzeb

Większość Twoich propozycji (a może nawet i wszystkie) spotykają się z dezaprobatą. Uśmiech politowania, kręcenie głową, wyśmiewanie i komentowanie w sposób dający jednoznacznie do zrozumienia, że Twoje potrzeby są, mówiąc wprost, po prostu głupie.

Nigdy sobie na to nie pozwalaj i uciekaj z daleka od takiej osoby, zanim Cię zniszczy.