w

Pokochaj siebie! Jak to zrobić, jeśli miłość do samego siebie brzmi jak abstrakcja?

Często słyszy się, że aby żyć pełnią życia powinniśmy pokochać siebie. Dla wielu ludzi jest to jednak zadanie szalenie trudne. Wszelkie kompleksy lub niespełnione ambicje sprawiają, że czują się oni gorsi od innych lub mocno odbiegający od stworzonego w głowie ideału. O wiele łatwiej jest im powiedzieć „jestem beznadziejny” niż „zasługuję na szacunek”.

Jeśli tobie również pokochanie samego siebie wydaje się całkowitą abstrakcją, musisz widzieć, że możesz się tego… po prostu nauczyć. Nie myśl, że miłość do samego siebie to coś dziwnego i nie myl tego stanu z narcyzmem! Postaw na miłość i zacznij czuć się dobrze w swojej skórze.

Od czego powinieneś zacząć?

Mów o sobie dobrze

Za każdym razem kiedy masz ochotę użyć najgorszych epitetów, opisując to, jaki jesteś, zastanów się, czy powiedziałbyś podobne słowa do swojego najlepszego przyjaciela. Jeśli nie przeszłyby ci one przez gardło, nie są również odpowiednie w stosunku do ciebie.

Dbaj o siebie jak o przyjaciela

Miłość i szacunek do siebie wyrażasz nie tylko poprzez swoje myśli lub słowa, ale również za pomocą gestów i tego jak traktujesz swoje ciało. Obdarzenie siebie miłością to zatem dobra dieta, zdrowy sen i rezygnacja z niszczycielskich nawyków. Kiedy twoje ciało poczuje się lepiej, twój umysł również odczuje troskę, z jaką o siebie zadbałeś.

Odkryj, kim jesteś

Nigdy nie zdołasz siebie pokochać, jeśli nie odkryjesz kim naprawdę jesteś. Tego, co jest dla ciebie ważne i co sprawia ci radość. Być może do tej pory robiłeś głownie to, co wydawało ci się po prostu słuszne lub sprawiało, że zyskiwałeś uznanie ze strony otoczenia. Nie tędy droga! Już czas, abyś wsłuchał się w głos swojego serca i zaczął za nim podążać.

Ćwicz akceptację

Nie próbuj doścignąć ideału, bo ideały nie istnieją. Zamiast tego we wszystkich działaniach kieruj się zasadą, aby być wystarczająco dobry, nie doskonały. Staraj się zaakceptować te swoje cechy, które są względnie stałe i nie sposób ich radykalnie zmienić. Jeśli jesteś więc introwertykiem nie próbuj na siłę stać się duszą towarzystwa, aby inni cię zauważali. Być może ta cecha czyni cię unikalnym?

Porzuć przeszłość

Nie analizuj bezustannie przeszłości i nie trać energii na żal, który temu towarzyszy. Zamiast szukać winnych swoich niepowodzeń, przyjmij, że od teraz twój los jest tylko i wyłącznie w twoich rękach. Spróbuj przebaczyć rodzicom, jeśli czujesz do nich urazę. Pamiętaj, że liczy się to co tu i teraz.