w

Strzeż się „toxica”, czyli jak rozpoznać toksyczną znajomość?

Chyba każdy z nas ma w swoim otoczeniu przynajmniej jedną taką osobę, która irytuje innych swoim sposobem bycia. Nie chodzi jednak (tylko) o jej głośne czy teatralne wręcz zachowanie, a o cechy, które sprawiają, że inni trzymają się od niej z daleka lub się jej boją. Toxic, wampir emocjonalny – na pewno choć raz spotkałeś się z takimi określeniami. Co oznaczają i czy ktoś taki znajduje się w Twoim otoczeniu?

fot. unsplash.com/sebastiaan stam

Kim jest toksyczna osoba?

Toksyczną osobą można nazwać tak naprawdę każdego, kto sprawia, że w jego obecności czujesz się po prostu źle. Strach, niepewność, ale także irytacja, zażenowanie czy po prostu niechęć – to mogą być subiektywne odczucia, ale ich pojawienie się może również świadczyć o tym, że ktoś taki ma cechy osoby toksycznej.

Wysysa energię, wprowadza Cię w zły nastrój, wpędza swoim postępowaniem w kompleksy czy obniża poczucie Twojej wartości – brzmi znajomo? Prawdopodobnie masz do czynienia z toksyczną osobą.

Nie zawsze takie zachowanie wynika z celowego działania – w wielu przypadkach owa toksyczność nie jest uświadomiona przez takie osoby i nie widzą one w swoim zachowaniu niczego złego.

Czym charakteryzuje się osoba toksyczna?

Przede wszystkim osoby toksyczne to egoiści i egocentrycy, skupieni przede wszystkim na sobie, swoich odczuciach, sukcesach i zmartwieniach. Traktują drugą osobę jako narzędzie do poprawienia sobie humoru i podniesienia poczucia własnej wartości.

Poniżają, wyśmiewają, uzależniają od siebie i próbują dominować, mają zmienne nastroje, potrzebują skupienia uwagi tylko na sobie, traktują innych instrumentalnie – tak w wielkim skrócie można określić to, kim jest osoba toksyczna.