w

Przytulanie – środek terapeutyczny dla ciała i umysłu

21 stycznia, 31 stycznia, 24 czerwca – tak zwanych Dni Przytulania, międzynarodowych i narodowych, jest w ciągu roku kilka. Warto jednak pamiętać o tym geście częściej niż przy okazji specjalnych świąt, a dokładniej – codziennie. Przytulanie to bowiem nie tylko dowód naszych uczuć. Niesie ze sobą wiele korzyści dla ciała i umysłu, a dowodzą tego naukowe badania!

przytulanie
Fot. Pexels.com

Jak często powinniśmy się przytulać?

Przytulanie jest od wielu lat przedmiotem różnych badań – na zwierzętach i ludziach. Już w latach 60. udowodniono, że potrzeba bliskości i miłości, wyrażona właśnie takim kontaktem fizycznym, jest nam niezbędna jak pożywienie.

Badanie przeprowadzono na małpach, które w odizolowaniu przebywały z dwoma figurkami matek. Jedna była wykonana z drutu, a druga z miękkiego materiału. Bez względu na to, która była wyposażona w butelkę z jedzeniem, to ta druga wygrywała pod względem bliskości fizycznej.

Bardzo często przywołuje się również wnioski Virginii Satir, która określiła nawet konkretną „dawkę” przytulania. Gest powinniśmy praktykować co najmniej cztery razy dziennie, by przeżyć. Od ośmiu do kilkunastu uścisków dziennie gwarantuje nam poprawę zdrowia i warunki do rozwoju.

Przytulanie – korzyści dla ciała

korzyści z przytulania
Fot. Pexels.com

Przytulanie oddziałuje na naszą gospodarkę hormonalną i wpływa na nasze samopoczucie. Jeśli po uścisku z bliską ci osobą czujesz się lepiej, to nie przypadek. Prawdopodobnie właśnie wyregulowało ci się ciśnienie krwi, a ciało – rozluźniło.

Dzięki przytulaniu lepiej działa Twój system nerwowy i odpornościowy – rzadziej więc chorujesz i odczuwasz negatywne skutki stresu. Działasz również profilaktycznie na choroby serca.

Przytulanie – korzyści dla ducha

Stymulacja wydzielania oksytocyny i podniesienie poziomu serotoniny sprawiają, że przytulając się, czujemy się szczęśliwi i związani emocjonalnie z drugim człowiekiem. To właśnie dlatego przytulanie jest tak ważne od pierwszych dni życia przez cały czas jego trwania!

Co więcej, dzięki uściskom czujemy się akceptowani i podnosi się nasza samoocena. Mamy poczucie bezpieczeństwa, odwzajemnienia uczuć, bliskości i wzmocnienia więzi, np. z partnerem. Dlatego przytulajmy się jak najczęściej i nie ignorujmy znaczenia tego dobroczynnego gestu!