w

Gdy zazdrość prowadzi do zdrady… Jak sobie radzić z zazdrością?

Gdy ktoś jest zazdrosny, nierzadko ma ku temu konkretne powody. Czuje, że „coś się święci” i ma potrzebę utrzymania kontroli nad sytuacją. Z drugiej strony jednak potrafi być i tak, że to właśnie nadmierna zazdrość prowadzi do zdrady. Brzmi to nieco paradoksalnie, dlatego postaram się wyjaśnić działanie tego mechanizmu i doradzić, jak panować nad zazdrością, by nie doprowadzić do rozpadu relacji.

zazdrość prowadzi do zdrady
Fot. Pixabay.com

Dlaczego zazdrość prowadzi do zdrady?

Zazdrość w dużej mierze wynika z naszego charakteru, a nie faktycznych okoliczności. Zazdrośnik to osoba z jednej strony kontrolująca i zaborcza, a z drugiej – cierpiąca na niską samoocenę. Jednocześnie nie ma zaufania do swojego partnera (lub partnerki).

Powoduje to tyle, że osoba ta jest podejrzliwa, ma skłonność do kontrolowania i budowania wzajemnej zależności. Dopytuje, sprawdza, przeszukuje, insynuuje, robi sceny i awantury, widzi wroga w każdej potencjalnej konkurencji. Ma wrażenie, że zazdrość jest tak naprawdę zwiększoną czujnością i że to właśnie ona uchroni przed zdradą. Nic bardziej mylnego.

Osoba, która na co dzień ma do czynienia z zazdrośnikiem, przede wszystkim ma się na baczności i uczy się, jak unikać natrętnej kontroli. Znajduje sobie wymówki, ukrywa znajomości i sama też trafi zaufanie i poczucie więzi (raczej czuje się uwięziona). Im większą presję i kontrolę czuje, tym bardziej chce się wyzwolić, a to prosta droga, by nawiązać relację z kimś innym.

Sposoby na radzenie sobie z zazdrością

nadmierna zazdrość
Fot. Pexels.com

Jeśli masz problemy z zazdrością, musisz jak najszybciej zacząć nad nimi pracować. Przede wszystkim poszukaj ich przyczyny. Ktoś kiedyś Cię zdradził? Zastanów się, dlaczego i co może powstrzymywać od zdrady. Nie jest to nadmierna kontrola, a silna więź, pielęgnowanie niezależności, wspieranie się, stawianie oporu rutynie i atrakcyjne spędzanie ze sobą czasu.

Z drugiej strony musisz ewidentnie popracować też nad swoim charakterem. Niska samoocena i brak niezależności to doskonała baza dla zazdrości. Zacznij pielęgnować swoje życie towarzyskie, spróbuj nabyć nowe umiejętności, spędzaj więcej czasu poza domem. Nabierzesz pewności siebie, poprawisz poczucie własnej wartości i nie będziesz mieć czasu na snucie podejrzeń.