w

„Przytul mnie, proszę”, czyli o tym, jak ważną rolę pełni w życiu dotyk

Dotyk – wydawałoby się, że to tak prosta sprawa, a jednocześnie bardzo skomplikowana. Daje nam poczucie bezpieczeństwa pozwala czuć bliskość, miłość, przyjaźń. Jest czymś tak niewielkim, a jednocześnie znaczącym tak wiele.
zależność emocjonalna
Fot. Pexels.com

Znaczenie dotyku w związku

To tak ważne, aby w relacji często się przytulać, ponieważ w ten sposób jeszcze bardziej wzmacniamy więzi między nami. Przytulanie łagodzi ból, uwalnia dobre hormony, obniża poziom stresu. Wyzwala w nas wszystko to, co dobre, szczęśliwe. Kiedy przytula nas ważna dla nas osoba, czujemy się zrelaksowani i odprężeni. To dotyk, który działa cuda.

Dotyk nie zawsze jest przez nas akceptowany

Ludzka psychika działa w ten sposób, że jednego dnia bardzo zabiegamy o dotyk, drugiego zaś zupełnie go nie chcemy. Wiąże się to z przekraczaniem granic, odczuwaniem bólu, smutku, niechęci. Dlatego tak ważna jest jasna komunikacja, czy tego chcemy czy nie. Jeśli ktoś nie reaguje na naszą wyraźną prośbę, wówczas możemy mówić już o krzywdzie, przekroczeniu bariery, którą wyznaczyliśmy.

Kto bardziej potrzebuje dotyku – kobiety czy mężczyźni?

Płeć nie gra tutaj roli. Bliskości, dotyku, przytulenia potrzebuje każdy z nas. Może to być uwarunkowane kulturowo, ale też poprzez życiowe doświadczenia. Niektórzy potrzebują bliskości bardziej, inni mniej, jeszcze inni wcale. Wręcz boją się jej z uwagi na złe wspomnienia związane z przeszłością. Dotyk nie zawsze jest bowiem dobry.

Niemniej zarówno kobiety, jak i mężczyźni poprzez dotyk potrafią wyrazić wiele uczuć, które trudno jest im wypowiedzieć werbalnie. Delikatność, ciepło, subtelność wyrażona przytuleniem, muśnięciem dłoni czy pocałunkiem, może wyrazić więcej niż 1000 słów.