w

Zazdrość o byłą partnera. Jak uporać się z syndromem Rebeki?

Jesteś pierwszą partnerką swojego faceta? Nie musisz tego czytać. Przynajmniej na razie. Ale zdecydowana większość nas – i kobiet, i mężczyzn – ma świadomość, że partner lub partnerka ma za sobą jakąś seksualną i miłosną przeszłość. Niekiedy całkiem poważną, jeśli np. jesteś drugą żoną swojego męża. Wydawałoby się, że liczy się to, co jest teraz, ale zazdrość o byłą partnera jest bardzo częstym zjawiskiem, a dotyczy w szczególności kobiet.

zazdrość o byłą
Fot. Pexels.com

Czym jest syndrom Rebeki?

Powstało nawet precyzyjne określenie tego zjawiska. To tzw. syndrom Rebeki. Nazwa wzięła się od tytułu książki Daphne du Maurier. To opowieść o wdowcu, który postanawia ożenić się po raz drugi. Nowożeńcy zdają się żyć szczęśliwie do momentu, kiedy zaczyna pojawiać się duch zmarłej żony – Rebeki – która namawia męża do zostawienia drugiej małżonki.

W prawdziwym życiu ten „duch” eks istnieje przede wszystkim w głowie. Jest wyrazem naszych lęków i niepokojów. Co nie zmienia faktu, że i tak potrafi nieźle namieszać.

Zazdrość o byłą – przyczyny i objawy

Zazdrość o byłą to trudne uczucie, zwłaszcza, kiedy brakuje nam dowodów, żeby ją zracjonalizować. Czasami partner faktycznie ma dobre relacje z byłą albo regularnie widuje się z dawną żoną, ponieważ mają wspólne dzieci. A Ty wiesz, że ich relacja była ważna i to Cię martwi.

Jak jednak uzasadnić zazdrość o byłą, kiedy Twój partner nie ma z nią od dawna nic wspólnego albo po prostu ma za sobą dużo przelotnych relacji o charakterze głównie seksualnym? Wtedy masz wrażenie, że Twoja zazdrość staje się prawdziwą obsesją.

syndrom rebeki
Fot. Pexels.com

Nie możesz przestać o tym myśleć, nieustannie się porównujesz, zaczynasz zadawać partnerowi krępujące pytania. Nie potrafisz się cieszyć waszymi wspólnie spędzonymi chwilami, nawet tymi intymnymi. Poza tym wydaje Ci się, że jego była jest niedoścignionym ideałem, któremu nie dorastasz do pięt. A przyczyną tego jest przede wszystkim niska samoocena.

Jak sobie radzić z zazdrością o eks partnera?

Po pierwsze pomyśl o swojej własnej przeszłości i o Twoim stosunku do niej. Na pewno wśród Twoich byłych partnerów byli tacy, którzy mieli zalety, których być może nie ma Twój obecny facet. Ale czy to znaczy, że wolisz ich od niego?

Jeśli natomiast Twoje doświadczenia są znacznie „uboższe”, uświadom sobie, że Twój partner w pewnym momencie zakończył poprzedni związek i teraz jest z Tobą. Taka była jego wola i decyzja. Możesz z nim porozmawiać o swoich obawach, ale jeśli będzie starał się Cię uspokoić, przyjmij to, zamiast się upierać przy swoim. Skup się na waszym życiu, zamiast tracić czas na jego przeszłość.