w

Nieidealny związek. 5 dowodów na to, że jesteś ofiarą MANIPULATORA

Kim jest manipulator? To osoba, która umiejętnie poprowadzi każdą rozmowę i zazwyczaj obróci ją na swoją korzyść. Sprawi, że jego ewidentne błędy będą stawały się coraz mniej oczywiste. Doprowadzi do sytuacji, w której to inni wezmą za nie odpowiedzialność. Skrzywdzi kogoś, ale zrobi wszystko, aby… sam był postrzegany jako ofiara. A to wszystko za pomocą słów.

Jak rozpoznać, że masz do czynienia z manipulatorem?

Po każdej kłótni masz wyrzuty sumienia

Manipulator perfekcyjnie opanował umiejętność „obracania kota ogonem”. Nawet kiedy to on zawinił, zrobi wszystko, aby przerzucić winę na kogoś innego. W efekcie często to ty stajesz się odpowiedzialna za jego błędy lub problemy. Mimo że na początku kłótni jesteś przekonana o swojej racji, pod koniec zaczynasz odczuwać wyrzuty sumienia, myśląc, że znowu zrobiłaś coś nie tak.

Twoje zachowanie znacząco się zmieniło

Kiedy głęboko się zastanowisz okazuje się, że twoje niegdyś żelazne zasady zupełnie nie mają pokrycia w teraźniejszości. Godzisz się na niekorzystne dla ciebie ustępstwa lub rezygnujesz z aktywności, które kiedyś sprawiały ci przyjemność.

Zawsze to ty wyciągasz pierwsza rękę na zgodę

Nauczona doświadczeniem wiesz, że twój partner nie będzie skory do okazania skruchy i zażegnania sporu. Jego milczenie jest kolejną formą manipulacji. Będzie czekał, aż to ty wyciągniesz rękę na zgodę, dając tym samym znak, że to jemu należą się przeprosiny.

Ukrywasz przed bliskimi „niewygodne” informacje

Zdarza się, że twoi bliscy z dezaprobatą komentują zachowanie twojego partnera. Przestajesz więc się im zwierzać i ukrywasz wszystkie jego przewinienia. Z czasem możesz nawet rezygnować z długoletnich znajomości, przekonywana przez partnera, że z ich powodu oddalacie się od siebie.

Zaczynasz wątpić w siebie

Często czujesz się zraniona i niezrozumiana, a do tego otrzymujesz informacje, że to twoje zachowanie jest niewłaściwe. Oprócz tego zdarza się, że twój partner wytyka ci słabości, a kiedy próbujesz się bronić mówi, że jak zwykle dramatyzujesz lub nie masz poczucia humoru. Zaczynasz więc wątpić w swoje mocne strony, a twoja samoocena znacząco podupada.