w

Ludzkie zachowania działają Ci na nerwy? Poznaj 5 złotych zasad, które uchronią twoją psychikę

W swoim życiu spotykamy wielu ludzi. Jedni stają się naszymi bratnimi duszami, a z innymi wolimy nie utrzymywać większych kontaktów. Nie ma nic dziwnego w tym, że nie pałamy sympatią do wszystkich naokoło. Niepokojąca jest jednak sytuacja, kiedy ludzkie zachowania sprawiają, że twoje nerwy są zszargane.

Jak się przed tym chronić?

Pamiętaj, że to ty jesteś „panem i władcą” swoich emocji

„Denerwować się, to mścić się na swoim zdrowiu za głupotę innych”. Czy kiedykolwiek słyszałaś to zdanie? Jest w nim sporo prawdy. Denerwując się zachowaniem innym osób szkodzisz swojemu samopoczuciu i ogólnemu zdrowiu fizycznemu. Musisz pamiętać, że tylko ty decydujesz jakim emocjom dasz się ponieść. Mimo napływającego gniewu i frustracji, możesz nauczyć się z nimi walczyć.

Nie daj się prowokować

Poznając bliżej daną osobę zaczynasz zauważać w jaki sposób zazwyczaj się zachowuje. Jeśli wiesz, że ktoś jest kłótliwy i celowo podburza inne osoby, nie daj się mu prowokować. Poczujesz się zdecydowanie lepiej, kiedy uda ci się być odporną na złośliwe zaczepki.

Ucinaj dyskusje, które do niczego nie prowadzą

Wykłócanie się tylko po to, aby udowodnić komuś swoją rację nie ma sensu. Jeśli „wygrana” w kłótni nic nie wniesie do twojego życia, zrezygnuj z tego typu słownych potyczek. Pozbawiają cię one potrzebnej energii i nie dostarczają nic innego poza chwilową satysfakcją.

Otaczaj się pozytywnymi ludźmi

Precyzyjnie dobieraj ludzi, z którymi spędzasz swój wolny czas. Unikaj wampirów energetycznych i ludzi, którzy na własne życzenie ściągają na siebie kłopoty. Nie musisz ratować wszystkich z opresji. Możesz z premedytacją wybierać tylko tych ludzi, których towarzystwo ci służy.

Polub chwile w samotności

Codzienne życie wymusza na nas wiele kontaktów społecznych. Załatwianie formalności, zakupy, spotkania z rodziną. Jeśli do tego zawodowo pracujesz z ludźmi, dobrze zrobi ci odpoczynek od towarzystwa. Chwile w samotności spędzone na robieniu czegoś co lubisz mogą okazać się wybawieniem i wspaniałym relaksem.