w

Kryzys w związku. Kiedy przychodzi i jak go pokonać?

Choć każda para stara się uniknąć kłótni, to kryzys w związku jest zjawiskiem nieuniknionym. Nawet najbardziej zgodni partnerzy czasem się kłócą, a ich punkty widzenia w niektórych sprawach różnią się, nieraz diametralnie. Rodzi to napięcia i konflikty, które mogą w końcu doprowadzić do kryzysu. Czy każdy kryzys prowadzi do rozpadu relacji? Nie! Czy kryzysy mogą umocnić związek? Tak!

Skąd biorą się kryzysy w związku i kiedy przychodzą?

Relacje międzyludzkie to jedna z najtrudniejszych kwestii na świecie. Ilu ludzi, tyle charakterów, potrzeb, punktów widzenia i reakcji. Dlatego spięcia i starcia, nawet między najbardziej zgodnymi partnerami, są nieuniknione.

Im więcej ich jest i im częściej się zdarzają, tym bardziej mogą zatrząść fundamentami związku i doprowadzić do sytuacji, w której partnerzy czy już małżonkowie zadadzą sobie pytanie o to, czy kontynuowanie tej relacji ma sens.

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, kiedy zdarza się pierwszy kryzys, ile trwa i jak go rozwiązać.

Każdy związek przechodzi kilka etapów. Pierwszy trwa przeważnie dwa lata i jest to czas maksymalnego zaangażowania emocjonalnego i „różowych okularów”.

Druga faza trwa mniej więcej do 4 lat relacji. W tym czasie różowe okulary spadają, a wady i zalety partnera dostrzegane są już bardziej trzeźwo. Owo opadnięcie klapek może spowodować pierwszy kryzys.

Drugi poważny kryzys nadchodzi przeważnie w trzecim etapie związku, mniej więcej po 7 latach, kiedy motylki w brzuchu już nie latają, za to pojawia się sporo codziennych trudności i wyzwań.

Czy kryzys w związku może go umocnić?

Poważny kryzys w związku może wydawać się gwoździem do trumny tej relacji, jednak wszystko zależy od podejścia obojga partnerów.

Wzajemne zrozumienie, akceptacja drugiej osoby i sztuka kompromisu to nieodłączne elementy ratowania związku.

Jeżeli para przetrwa kilka kryzysów, jest ogromna szansa na to, że źródła nieporozumień zostaną wyjaśnione, a to pomoże uniknąć kłótni w przyszłości. Tym samym związek może zostać umocniony!