Mianem mizogina określa się mężczyznę, który jest uprzedzony wobec kobiet. Ta niechęć, brak szacunku, a często także nienawiść, mają zwykle głębokie korzenie. Co istotne, taką samą postawę wobec kobiet mogą mieć również inne kobiety. Skąd bierze mizoginizm? Czy ten problem można jakoś rozwiązać?
Mizogin – źródła nienawiści wobec kobiet
Mizoginizm jest postawą nabytą. Mizoginem można zostać wskutek czynników środowiskowych – jeśli młody chłopak dorastał w męskim środowisku, w którym nie szanowano kobiet, po czasie powieli taką postawę.
U podstaw mizoginizmu często leży również lęk lub trauma. Niektórzy mężczyźni boją się bycia zdominowanymi przed kobiety i owa niechęć i unikanie ich może być postawą obronną.
Mizoginem może zostać również ten mężczyzna, który w przeszłości został skrzywdzony przez kobietę (lub kobiety) – na przykład matkę, siostrę czy partnerkę.
Mizoginia często jest mylona z gynofobią – to strach przed kobietami. Jest to jednak zaburzenie psychiczne, a nie wyuczona i nabyta postawa.
Mizogin – jak poradzić sobie z problemem?
Leczenie mizoginizmu jest trudne o tyle, że mało która z dotkniętych tym problemem osób zdaje sobie sprawę z tego, że go ma.
Uświadomienie sobie zaburzenia, a następnie chęć poradzenia sobie z nim to klucz do sukcesu. Jedyną w zasadzie możliwością rozwiązania problemu jest psychoterapia i nieustanna praca nad sobą.