w

Socjopata to nie psychopata – oto najważniejsze różnice!

Pojęcie socjopaty i psychopaty często funkcjonuje zamiennie. Nie są to jednak osobowości tożsame. Między nimi może być kilka punktów stycznych, jednak socjopata to nie to samo, co psychopata. Poznaj najważniejsze różnice.

fot. pixabay.com

Kim jest socjopata? Jak go rozpoznać?

Osobowość socjopatyczna to taka, dla której nie istnieją żadne normy społeczne. Tacy ludzie nie odczuwają empatii, nie szanują drugiego człowieka. Traktują go jako wroga lub przeszkodę, bądź jako narzędzie do osiągnięcia swoich celów.

Socjopaci mają ogromny problem z funkcjonowaniem w społeczeństwie – nie potrafią dostosować się do panujących reguł i norm. Mają trudności z nawiązaniem relacji z innymi, nie mają większej zdolności do utrzymywania bliskich relacji.

Co ciekawe, takie działanie nie jest celowe. Socjopaci zwykle nie zdają sobie sprawy z tego, że mają problem. Uważają swoje zachowanie za zupełnie normalne i dziwią się, że ktoś może mieć do nich pretensje.

Są nieodporni na krytykę, w jej obliczu reagują nerwowo, nieraz nawet agresywnie sądząc, że to spisek.

Cechy psychopaty – uważaj, może być niebezpieczny!

Na pierwszy rzut oka psychopata ma również wymienione cechy. Różnica polega jednak na tym, że psychopaci zdają sobie sprawę z tego, że ich działanie jest sprzeczne z normami i wzorcami, jednak nie hamuje ich to przed dokonaniem czegoś.

Psychopaci często znajdują również ogromną przyjemność w dręczeniu innych, zarówno psychicznie jak i fizycznie. O ile wśród socjopatów nie ma dużego odsetka morderców i zbrodniarzy, o tyle wśród psychopatów jest ich sporo.