w

Jak rozpoznać prawdziwą przyjaźń?

Chyba każdy z nas poszukuje bliskości i zrozumienia, a czasami po prostu obecności drugiej osoby, przy której czuje się swobodnie i bezpiecznie. Kto nie chciałby mieć prawdziwego przyjaciela czy przyjaciółki, którzy są jak rodzeństwo? Niestety, często pragnąc i poszukując takiej relacji, przymykamy oko na pewne sygnały ostrzegawcze o tym, że ta relacja nie do końca wygląda tak, jak powinna. Jakie znaki wskazują na to, że ta przyjaźń… nie jest szczerą i prawdziwą relacją?

Przyjaciel czy przebieraniec? Tych sygnałów nie ignoruj!

Prawdziwy przyjaciel to osoba, która jest Twoim lustrzanym odbiciem. Oczywiście nie musicie zgadzać się w absolutnie każdej kwestii, bo to wręcz niemożliwe. Ważne jest jednak to, abyście mieli podobne priorytety – wówczas znalezienie wspólnej drogi jest o wiele łatwiejsze.
Przyjaźń to relacja, w której czujesz się:

  • doceniany;
  • motywowany;
  • bezpieczny.

Nie ma dominacji, wyśmiewania, podcinania skrzydeł i zabierania przestrzeni. Jeśli więc czujesz, że osobie, którą uważasz za przyjaciela, nie możesz zwierzyć się ze wszystkiego, bo Cię ocenia, bagatelizuje Twoje problemy i odczucia, a także wynosi Twoje tajemnice czy zwierzenia poza waszą dwójkę – uważaj.

Są to zachowania typowe dla osobowości toksycznej, od której lepiej trzymać się z daleka, dla własnego bezpieczeństwa.

Jak nie wpaść w pułapkę fałszywej przyjaźni?

Poszukując bliskości, zrozumienia i zaufania często padamy ofiarą swoich potrzeb i wchodzimy w relację, w której jesteśmy manipulowani przez drugą stronę. Im słabsi jesteśmy, tym bardziej niestety stajemy się podatni na gierki drugiej strony.

Dlatego lepiej nigdy nie chcieć niczego „na siłę”. Prawdziwa przyjaźń to relacja, która rozwija się sama i w której obie strony nie potrzebują potwierdzeń czy udowadniania sobie niczego. To pokrewieństwo dusz, dzięki któremu nie trzeba się wcale długo znać, by sobie wzajemnie zaufać!