w

Prawdziwy przyjaciel czy wróg? Jak rozpoznać, kto naprawdę życzy Ci dobrze

Nie jest tajemnicą, że życie towarzyskie dostarcza nam radości i spełnienia. Czujemy się bezpiecznie mając wokół siebie kogoś, na kogo zawsze możemy liczyć.

Niestety, zdecydowana większość dorosłych ludzi przekonała się, że nie wszystkie relacje w ich życiu były szczere. Pewne wydarzenia zweryfikowały dawne przyjaźnie, a pozostała w pamięci gorycz nie pozwala beztrosko zaufać na nowo.

Prawdziwy przyjaciel czy wróg? Jak rozpoznać, kto naprawdę życzy Ci dobrze / Pixabay

Na co powinniśmy zwrócić zatem uwagę, aby nie powtórzyć błędów z przeszłości? Jak zachowuje się osoba, która naprawdę życzy nam dobrze?

Współczucie w dosłownym znaczeniu tego słowa

Kiedy doskwiera ci problem, bardzo często możesz spotkać się ze słowami pocieszenia. Z każdej strony słyszysz komentarze „współczuję”, „przykro mi” lub „będzie dobrze”. W wielu przypadkach są to jednak puste słowa, wypowiedziane, bo tak wypada. Osoba, której twój problem nie obchodzi, płynnie przejdzie do innego tematu lub radośnie zajmie się swoim życiem.

Tylko prawdziwego przyjaciela naprawdę zmartwią twoje kłopoty. Będzie dopytywał o twoje sprawy i odetchnie z ulgą dopiero wtedy, kiedy twój problem zostanie rozwiązany.

Cieszenie się z twoich sukcesów

Niektórzy ludzie udają przyjacielskich, a tak naprawdę tylko czekają aż potknie ci się noga. Uwielbiają czuć się lepiej od kogoś, więc wytrwale są przy tobie, kiedy nie wiedzie ci się najlepiej. Jeśli jednak ogłaszasz im swój sukces, zdaje się jakby „przygasali” i ochładzali kontakty.

Niby gratulują, lecz mimochodem wbijają ci szpilę, rzucając komentarz, który umniejsza twoje osiągnięcie. Nie daj się zwieść pozorom i odetnij się od ludzi, którzy nie cieszą się twoim szczęściem.

Możliwość bycia sobą

Prawdziwy przyjaciel to również osoba, przy której nie musisz udawać kogoś, kim nie jesteś. Nie czujesz się oceniany i nie masz potrzeby przedstawiać się w lepszym świetle. Jesteś po prostu sobą.