w

6 sposobów na udaną przyjaźń

Dobrzy przyjaciele są jak skarb. Wysłuchają, wesprą, pomogą w trudnym czasie. Tak samo jak będą się cieszyć z Twoich sukcesów i powodzeń. O przyjaźń, jak i każdy związek, trzeba dbać. Dowiedz się, co robić, aby przyjaźń kwitła w Twoim życiu.

 

1. Słuchaj z uwagą

Aktywne słuchanie polega na tym, aby zrozumieć drugą osobę, a nie od razu narzucać swoją perspektywę. W rozmowie z przyjaciółką niekoniecznie czekamy na pomysły prowadzące do rozwiązania problemu.

Czasem potrzebujemy tylko czyjejś obecności, wysłuchania. Uszanuj drugą stronę i daj jej możliwość podzielenia się tym, co leży jej na sercu.

 

2. Nie oceniaj

Wstrzymuj się od ocen i osądów. Nie krytykuj, nie wywyższaj się, bo „Ty wiesz lepiej”. Wszyscy mamy swoje doświadczenia i wyzwania. Mamy też prawo, aby patrzeć na swoją sytuację inaczej. Nikt nie chce być osądzany, strofowany, wytykany.

To naturalne, że się różnimy pod wieloma względami. Szukaj tego, co łączy, a nie dzieli.

 

3. Dbaj o komunikację

Zamiast spekulować, domyślać się, po prostu zapytaj. Otwarta komunikacja, dopytanie, gdy coś jest niejasne – to klucz do zdrowych, głębokich relacji. Mów o tym, co czujesz, o swoich emocjach, potrzebach.

Dbanie o komunikację to także odpowiadanie na smsy, oddzwanianie, odpisywanie na maile.

Jeśli chcesz utrzymać wartościowe przyjaźnie, nie czekaj, napisz pierwsza. Zapytaj, co słychać albo po prostu wyślij miłą wiadomość.

 

4. Planuj wspólne spotkania

Na pewno masz w pamięci wspomnienia, kiedy razem z przyjaciółmi świetnie spędzałaś czas, śmiałaś się do łez czy spotkała Was ciekawa sytuacja. Wspomnienia warto nie tylko pielęgnować, ale i je tworzyć. Dlatego znajdź czas w swoim grafiku na spotkania z najbliższymi.

Zróbcie coś, co sprawia Wam przyjemność. A może czas na coś nowego?

 

5. Wiedz, kiedy odpuścić

Nawet w najlepszej relacji zdarzają się nieporozumienia. Mamy swoje problemy, słabsze okresy, stresy. Wtedy nietrudno o sprzeczkę czy kłótnię. Emocje biorą górę. Czasem warto odpuścić niż uparcie bronić swojej racji. A jeśli zdarzy się coś, co naprawdę Cię skrzywdzi, zamiast pielęgnować urazę, porozmawiaj spokojnie. Z pełną otwartością i akceptacją, że każdy ma prawo popełniać błędy. Nawet jeśli sam ich nie widzi.

 

6. Pielęgnuj to, co dobre

Człowiek ma tendencję do skupiania się na tym, co nie wyjdzie, co się nie uda. Nie pozwól, aby ten mechanizm Tobą zawładnął. Skupiaj się na tym, co dobre, budujące, wartościowe.

Nikt nie jest doskonały. Bądź wsparciem dla drugiej osoby tak samo jak i Ty potrzebujesz czasem wsparcia.