w

Egoista nie taki zły, jak go opisują

W Polsce mamy słowo egoizm, ale również egocentryzm i egotyzm. Bardzo wiele osób uznaje je za równoznacznie negatywnie nacechowane. Często można usłyszeć zdanie „nie bądź takim egoistą” lub „tylko egoiści cały czas myślą o sobie!”

Odróżnienie od siebie tych trzech pojęć jest niesamowicie ważne. Dlaczego? Ponieważ często wspominany egoista nie jest określeniem pejoratywnym! Egoizm to zdrowe podejście do swoich potrzeb przy jednoczesnym nie zapominaniu o potrzebach innych. Egoistą jest człowiek, który potrafi być asertywny, dba o siebie i pielęgnuje swoje wnętrze, wciąż jednak będą zainteresowanym ludźmi wokół niego.

Egocentrykiem można nazwać osobę, która zajmuje się sobą i tylko sobą. Świat ma się kręcić tylko wokół jej oczekiwań. Nie ma w nim miejsca na kompromisy, prośby czy potrzeby najbliższych. Wszystko organizuje pod siebie, nie licząc się zupełnie z oczekiwaniami innych osób. To niezdrowe i wyniszczające zachowanie, które jest powodem wielu spięć oraz kłótni.

Osoba odznaczająca się egotyzmem próbuje zwrócić uwagę innych ludzi tylko i wyłącznie na siebie. To JEJ problemy są najważniejsze, to JEJ przeżycia muszą być w centrum uwagi i to JEJ osoba zawsze musi stać na piedestale. Swoim zachowaniem zmusza otoczenie do współczucia, niezdrowe zainteresowania, próbując rozwiązać swoje problemy przy pomocy innych ludzi.

Warto więc pamiętać, że egoizm jest dobrą i niezwykle przydatną umiejętnością, która na pewno pomoże nam w rozwijaniu i słuchaniu siebie.