w

Natura leczy, uspokaja i uszczęśliwia

Wiele osób nie potrafi sobie wyobrazić relaksującego urlopu spędzonego w innym miejscu niż w pobliżu wody. Czy to nad morzem czy nad jeziorem. Woda przyciąga wiele osób. Teraz okazuje się, że naukowcy prawdopodobnie odkryli dlaczego tak jest.

Badania opublikowane w Journal of Environmental Psychology wykazały że przebywanie w pobliżu zbiorników wodnych, nie tylko naturalnych lecz również sztucznych, bardzo pozytywnie wpływa na nasze zdrowie.

Jednym z wielkich zwolenników promowania wypoczynku nad wodą jest biolog morski Wallace J. Nicols, autor książki „Niebieski Umysł”, w której opisuje on swoją teorię dotyczącą związku między zdrowiem a przebywaniem blisko wody. W wywiadzie dla USA Today Wallace zachwala taki rodzaj wypoczynku:

„Badania wykazały, że przebywanie w pobliżu wody lub pod wodą ma długą listę korzyści zdrowotnych, w tym zmniejszenie stresu i niepokoju, poprawienie samopoczucia, obniżenie pulsu i dużo lepsze ćwiczenia.”

Dodatkowo Nicols zachwala korzystny wpływ wody w wielu dolegliwościach: „Terapeuci coraz częściej wykorzystują wodę do leczenia zespołu stresu pourazowego, uzależnień, lęków, autyzmu i innych. Odkryliśmy, że blisko wody zwiększa się kreatywność. Wszystko to oczywiście zależy od rodzaju wody, która musi być dobra, czysta i zdrowa”

Jak twierdzi Wallace J. Nichols najlepiej gdyby wszyscy ludzie zdawali sobie sprawę ze świetnego wpływu jaki ma przebywanie w pobliżu wody na nasze zdrowie. Czasami wystarczy spacer brzegiem stawu lub jeziora by poczuć się zrelaksowanym i odstresowanym.