w

Zdrowy egoizm – dlaczego każdy z nas go potrzebuje? 

Czy egoizm może mieć pozytywne oblicze? Tak, jeśli mowa o zdrowym egoizmie, a więc tym, który pozwala nam się zdystansować od świata i sprawia, że czujemy się dobrze, nie robiąc przy tym nikomu innemu krzywdy. Dlaczego każdy z nas powinien kierować się w życiu zdrowym egoizmem?

Fot. unsplash.com

Pozwala nabrać dystansu do ludzi i wydarzeń

Otoczenie uważa Cię za pomocną, zawsze gotową do tego, by służyć radą czy rozwiązać czyjś problem? Z jednej strony to świetnie, z drugiej jednak – zadaj sobie pytanie, czy aby na pewno zawsze chcesz być w gotowości do tego, by ratować świat? Zwłaszcza jeśli odbywa się to kosztem Twojego życia, bo np. zostawiasz ważne sprawy po to, by poświęcić czas na czyjeś problemy? Nie zawsze musisz być na każde zawołanie i nie będzie Cię to czynić złą osobą. Musisz czuć się ważna sama dla siebie – wówczas nie będziesz czuć się niezręcznie, nie odbierając każdego telefonu czy nie odpisując natychmiast na każdą wiadomość. Nie musisz być zawsze w pogotowiu!

Pozwala zachować szacunek do siebie

Każdy przychodzi do Ciebie z problemami i potrzebami, bo wie, że nie odmówisz. Z czasem jednak tych próśb jest coraz więcej i stają się coraz bardziej wymagające – no bo przecież nie odmówisz. W końcu dochodzi do sytuacji, w której czujesz się źle sama ze sobą, robiąc rzeczy, na które wcale nie masz ochoty, czy wręcz są wbrew Tobie. W takich sytuacjach powinien zadziałać właśnie zdrowy egoizm – to, czy po raz kolejny odbierzesz podpitą koleżankę z imprezy o 3 nad ranem, pomimo tego, że rano wstajesz do pracy, powinno zależeć od tego, co podpowiada Ci wewnętrzny głos.