w

Czym jest agresja emocjonalna i jak ją rozpoznać?

Przemoc kojarzy się przede wszystkim z cielesnością. Nie można jednak zapominać, że drugą osobę można bardzo skrzywdzić, nie pozostawiając śladów fizycznych. To agresja emocjonalna – często nie do zauważenia przez osoby trzecie, jednak kalecząca psychikę i raniąca nie mniej niż uderzenie. Jak rozpoznać, czy jesteś jej ofiarą?

Separowanie od otoczenia

Agresja emocjonalna nie dotyczy tylko par. Może stosować ją rodzic, przyjaciółka czy przełożony w pracy.

W bliskich relacjach jedną z oznak agresji emocjonalnej jest stopniowa izolacja od otoczenia. Takie zagranie ma na celu osłabić ofiarę, pozbawiając ją ewentualnego wsparcia ze strony przyjaciół czy rodziny.

Wyśmiewanie

Każdy popełnia jakieś błędy – to ludzkie prawo. Piętnowanie nawet małych potknięć i podnoszenie ich do rangi przestępstwa to jeden z sygnałów świadczących właśnie o agresji emocjonalnej. Jeszcze bardziej niepokojące jest to, jeśli druga strona napiętnuje Cię szczególnie chętnie w towarzystwie.

Zrzucanie winy za wszystko

Cokolwiek by się działo – zawsze będzie z Twojej winy. Obarczanie Cię nią nawet za rzeczy drobnej rangi, na każdym kroku, to także przykład przemocy emocjonalnej. Dość szybko stracisz pewność siebie i staniesz się łatwą, bo zastraszoną i pozbawioną pewności siebie ofiarą!

Nadmierna kontrola

To zachowanie przede wszystkim w związkach. Sprawdzanie połączeń telefonicznych i wiadomości, dokładne przepytywanie gdzie, z kim i w jakim celu się było, okazywanie braku zaufania na każdym kroku – to także niebezpieczne sygnały świadczące o tym, że jesteś ofiarą agresji emocjonalnej.