w

Czy można być najgorszym wrogiem samego siebie?

Trudno się do tego przyznać, ale niestety okazuję się, że człowiek może stać się najgorszym wrogiem samego siebie. Wszystko przez nasze zachowania, myśli i decyzję, które zamiast pomagać nam się rozwijać, zaczynają nas niszczyć.

Tego typu zachowania najprościej wytłumaczyć na przykładzie książki.

Kiedy bierzemy do ręki książkę i po 100 stronach stwierdzamy, że jest beznadziejna, ale mimo wszystko czytamy ja do końca. Tak samo w różnych sytuacjach życiowych brniemy dalej w coś, co doskonale wiemy, że nie ma sensu, ale żal nam wysiłku, jaki w to włożyliśmy i to wszystko przekłada się na wiele aspektów naszego życia.

W miłości

Jesteśmy w związku i widzimy, że zmierza on donikąd, ale żal nam tych lat, które zainwestowaliśmy w partnera, dlatego nie decydujemy się na zakończenie go, pomimo że nie jesteśmy szczęśliwi.

W życiu zawodowym

Kiedy widzimy, że praca, jaką wykonujemy, nie daje nam najmniejszej szansy na rozwój, jednak boimy się zaryzykować, ponieważ żal nam tych lat poświęconych jednej instytucji i choć nie czujemy spełnienia zawodowego, nic z tym nie robimy.

Nie jest łatwo zaryzykować. Ale niestety nasze decyzje, które nie są w naszym interesie, mogą sprawić, że staniemy się człowiekiem zgorzkniałym, tkwiącym w martwym puncie naszego życia.