w

Ciągle czujesz się winna? Sprawdź, czy nie związałaś się z manipulatorem

Związek z osobą, która ma skłonności do manipulacji może przynieść wiele bólu i rozczarowań. Po tego typu toksycznej relacji niektórzy latami muszą odbudowywać w sobie zaufanie i wiarę w drugiego człowieka.

toksyczny związek
Związek z osobą, która ma skłonności do manipulacji może przynieść wiele bólu i rozczarowań. / pixabay

Sytuacja jest o tyle trudna, że wcale nie tak łatwo jest uświadomić sobie, że osoba, którą uważamy za szczególnie bliską, tak naprawdę nami manipuluje.

Jakie są zatem sygnały, że powinnaś wziąć pod lupę zachowanie swojego partnera?

Wmawia Ci coś, czego nie było

Podczas kłótni twój partner często wmawia ci rzeczy, które nie miały miejsca lub przeinacza twoje słowa. Jest przy tym tak pewny siebie, że w pewnym momencie zaczynasz wątpić w swoją wersję wydarzeń. Wprawiony manipulator potrafi doprowadzić nawet do sytuacji, że ostatecznie to ty przepraszasz drugą stronę, mimo że początkowo byłaś przekonana o swojej racji.

Brak możliwości obrony

Manipulujący tobą partner nie da ci możliwości obrony i wytłumaczenia swoich racji. Jeśli coś ci się nie podoba i zaczynasz mówić o tym głośno, najprawdopodobniej usłyszysz, że znowu wyolbrzymiasz, reagujesz zbyt emocjonalnie lub nie masz poczucia humoru. Osoba taka nigdy nie przyzna się do swojej winy.

Skupianie się na słabych punktach

Zastanów się nad intencjami twojego ukochanego, jeśli podczas rozmów lub wymiany zdań ciągle słyszysz komentarze odnośnie twoich słabych punktów. To typowy chwyt manipulatora, dzięki któremu podkopuje twoją samoocenę i sprawia, że z biegiem czasu czujesz się od niego gorsza lub głupsza.

Ciągłe poczucie winy

Najlepszym dowodem na to, że związałaś się z manipulatorem, jest twoje bezustanne poczucie winny. W partnerskim związku nigdy nie jest tak, że tylko jedna strona ma racje. Jeżeli odpowiedzialność za wszystkie problemy spada na ciebie, jest to jasny sygnał, że dałaś się zmanipulować.