w

Dlaczego potrzebujesz odpoczynku?

Wiele z nas uważa, że na odpoczynek przyjdzie czas, gdy uporamy się już ze wszystkimi obowiązkami. To ogromna pułapka, ponieważ najczęściej okazuje się, że ciągle mamy coś do zrobienia. A odpoczynek jest bardzo ważny.

Odpoczynek, regeneracja nie powinna być traktowana jak luksus, lecz jak codzienność. Nasze ciała potrafią znieść bardzo wiele, codzienne stresy, nieprzewidziane, trudne wydarzenia. Gdy jednak tych sytuacji jest zbyt wiele, a odpoczynku za mało, zaczynają się problemy. Zaczyna szwankować zdrowie, spada koncentracja, łatwo wybuchamy pod wpływem emocji.

Oto, dlaczego warto odpoczywać:

1. Zmniejszanie napięć i stresu

Nie unikniemy w życiu stresu. Zresztą stres może nam sprzyjać – motywuje do działania, zwiększa koncentrację, dodaje energii.

Koniecznie trzeba wiedzieć, że aby stres nie wpływał na nas niekorzystnie, niezbędnym elementem jest regeneracja. Bez tego krótka droga do wyczerpania. Dlatego gdy przechodzisz przez trudny, wymagający czas, musisz potem dać sobie przestrzeń na złapanie oddechu i powrót do równowagi wewnętrznej.

 

2. Większa kreatywność

Gdy żyjemy w napięciu, nasza percepcja jest zawężona. Skupiamy się na problemie, kręcimy się wokół tego samego. W takim stanie trudno o nowe pomysły czy rozwiązania.

Gdy zadbamy o wyciszenie, relaks nasza kreatywność wzrasta. Możemy spojrzeć na sprawy z nowej perspektywy, a do głowy wpadają nam pomysły całkiem niespodziewanie. Ludzie często opowiadają, że wpadają nowe rozwiązania przychodzą do nich, gdy biorą prysznic czy spacerują.

 

3. Lepsza produktywność

Czy sportowiec, po przebiegnięciu maratonu, planuje na następny dzień przebiec kolejny? Jasne, że nie. Jego ciało i mięśnie potrzebują regeneracji po intensywnym wysiłku. Nasze mózgi działają podobnie. Gdy są zmęczone, ich wydajność zwyczajnie spada. Łatwo wtedy o popełnienie błędu, niezauważenie czegoś ważnego.

Odpoczynek stanowi zdrową przeciwwagę. Pozwala naładować baterie, złapać z powrotem równowagę. Dzięki temu zwiększa się nasza produktywność i poczucie spełnienia z wykonywanych zadań.