Zakochanie się w kimś jest łatwe. Właściwie nie musimy się wcale o to starać. Dopiero utrzymanie miłości przez kolejne lata to prawdziwe wyzwane. Niektórym parom z powodzeniem udaje się przetrwać największe burze, które nieuchronnie pojawią się w ich wspólnym życiu, podczas gdy innym nie udaje się przejść prób zsyłanych przez los.
Dlatego, kiedy zaczynamy z kimś wiązać się na poważnie, powinniśmy wiedzieć, na co musimy się przygotować.
ETAP I – Romans, jak w komedii romantycznej
Wszyscy to znamy. We wczesnym rozdziale związku druga osoba jest w centrum naszego życia.. Widzimy jej wyidealizowaną wersję, na wady nie zwracamy uwagi. Ciągle tylko myślimy o swojej drugiej połówce, o tym, żeby znaleźć się w jej ramionach. Jesteśmy pewni, że przydarzyła się nam prawdziwa miłość, która przetrwa wieki.
Być może nawet nasi przyjaciele mają nas dość, bo mówimy tylko i wyłącznie o naszym partnerze, o tym, jaki jest wspaniały, wyjątkowy i najlepszy na świecie. Etap ten trwa zazwyczaj od kilku pierwszych miesięcy znajomości do roku.
ETAP II – Walka o pozycje
Po początkowym „złotym okresie” związek krzepnie, emocje opadają, daje o sobie znać głos rozsądku, a proza życia codziennego weryfikuje, czy rzeczywiście trafiliśmy na prawdziwą miłość. To czas, kiedy mieszkacie już razem, widujecie się codziennie i dzielicie obowiązkami. To też czas, kiedy walczycie o swoją pozycję w relacji.
Pojawiają się pierwsze kłótnie, obustronne poddawanie testom, poznawanie swoich – nawet najbardziej irytujących – nawyków. Możemy wtedy zacząć odczuwać, że coś zmieniło, nasz partner wydaje się inny niż na samym początku. W etapie tym następuje większość rozstań.
ETAP III – Stabilnie i bezpiecznie
Trzeci etap to etap bardzo dojrzałej współpracy w ramach związku. Uczycie się wtedy wzajemnie sobie ufać i rozwiązywać wszystkie problemy nieporozumienia z wzajemnym szacunkiem oraz satysfakcją. Doceniacie swoje unikalne zdolności i zalety. Na tym etapie każdy z partnerów jest jednak nadal bardzo zorientowany na siebie.
Zadaje sobie pytanie w stylu „Co mogę uzyskać z tego związku?”, a nie „Co dobrego możemy wspólnie stworzyć”? Istnieje jednak możliwość fałszywego poczucia stabilności i bezpieczeństwa, które jest bardzo destrukcyjne dla relacji.
Jedna osoba spełnia wszystkie oczekiwania drugiej strony, żeby dosłownie „utrzymać pokój” i „mieć spokój”. Kiedy do tego dojdzie, w związku może pojawić element pasywno-agresywny.
ETAP IV – Zaangażowanie
W tym rozdziale związku powinniśmy doskonale znać i rozumieć swojego partnera, jego styl życia, wartości i cele na przyszłość. Powinny zaistnieć też już wyraźne relacje z rodziną i przyjaciółmi drugiej strony. Otwarte i uczciwe rozmowy zdarzają się w takich związkach dość często i nie powinny być dla obu stron problemem.
Pytania dotyczące dzieci, finansów, kariery, przyszłych celów i stylu życia muszą być już omawiane szerzej. Jest to również ważny etap, w którym możemy rzetelnie i uczciwie ocenić nasz związek i rozważać ślub albo zmianę partnera.