w

4 pytania, które musisz sobie zadać, zanim powiesz sakramentalne „tak”!

Decyzja o ślubie, choć jest jedną z ważniejszych w życiu, może być podejmowana pochopnie. W okresie narzeczeństwa wiele osób nie zwraca uwagi na wszystkie kluczowe kwestie. Żyją „tu i teraz” i wychodzą z założenia, że skoro teraz jest całkiem przyjemnie, to tak samo będzie w przyszłości.

Przed wypowiedzeniem sakramentalnego „tak” warto jednak zadać sobie kilka niezwykle ważnych pytań. Odpowiedzi, które uzyskasz, utwierdzą cię w przekonaniu, że to ten jedyny lub skłonią do bardziej wnikliwych przemyśleń.

Czy decyzja o ślubie nie jest konsekwencją społecznej presji?

Czasami zdecydowanie się na ślub wcale nie jest wynikiem osobistego pragnienia, a bardziej poczucia, że to naturalna kolej rzeczy. Rodzice naciskają, znajomi dopingują, a dalsza rodzina ciągle pyta, kiedy wreszcie będzie się bawić na twoim weselu. W takim przypadku warto zastanowić się, czy naprawdę ty sama chcesz zrobić ten krok, czy podejmujesz decyzję pod wpływem społecznej presji.

Czy oprócz miłości, po prostu go lubisz?

Żeby być z kimś przez długie lata nie wystarczy czuć motyle w brzuchu. Oprócz obdarzenia kogoś miłością musisz się zastanowić, czy po prostu lubisz daną osobę jako człowieka. Czy będziesz dobrze spędzać czas ze swoim przyszłym mężem i czy jesteś w stanie zaakceptować jego wady i słabości.

Czy wasze rodziny mają na was wpływ?

Czy wasze rodziny się lubią? Czy masz konflikt z kimś z otoczenia swojego narzeczonego? I wreszcie, czy ewentualne nieporozumienia i antypatie rzutują na waszą relację? Warto wiedzieć, że członkowie obu rodzin najprawdopodobniej będą przewijać się w waszej codzienności. Jeśli już teraz pojawiają się jakieś problemy, powinnaś zadać sobie pytanie, czy potraficie być ponadto i zawsze trzymać wspólny front.

Czy macie podobną wizję przyszłości?

Niezwykle ważną wiedzą, jaką musisz uzyskać przed ślubem, jest znajomość waszych odległych planów. Nie wystarczy wiedzieć, co planujecie na kilka miesięcy do przodu. Żeby ze spokojem wejść w związek małżeński, powinnaś zweryfikować jak zgodna jest wasza wizja, dotycząca odległej przyszłości. Tylko w taki sposób unikniesz niemiłych niespodzianek i rozczarowań.