w

Jak podnieść swoją samoocenę i iść śmiało przez życie?

Odpowiednio wysoka samoocena jest niezbędna, żeby spełniać swoje marzenia i z zadowoleniem iść przez życie.

Osoby, które mają o sobie niskie mniemanie, bardzo często są przygnębione i rezygnują ze swoich celów. Mają poczucie, że nie sprostają określonym wymaganiom, bo są zbyt mało zdolne lub zbyt mało przebojowe. Ciągle porównują się z innymi, a ich funkcjonowaniem rządzą najróżniejsze kompleksy.

Jeśli ciągle jesteś z siebie niezadowolona i masz wrażenie, że stoisz w miejscu, najwyższy czas, abyś podniosła swoją samoocenę. Jak to zrobić?

Rób to, czego się boisz

Nic nie pokona twoich lęków lepiej, niż bezpośrednie stawienie im czoła. Jeśli się czegoś boisz, masz do wyboru dwa rozwiązania. Albo poddasz się swojemu strachowi i będziesz przez całe życie unikać określonych sytuacji, albo zdecydujesz, że nie będzie on tobą rządził.

Jeśli stopniowo przełamiesz swoje obawy, z dnia na dzień zaczniesz sobie lepiej radzić z danym problemem. To z kolei zwiększy twoja pewność siebie i pozwoli spojrzeć na siebie z uznaniem i zadowoleniem.

Rozwijaj swoje mocne strony

Sporządź listę swoich zalet i zastanów się, które z nich możesz rozwijać. Być może tak bardzo koncentrujesz się na tuszowaniu rzekomych słabości, że całkowicie zapomniałaś o tym, w czym jesteś naprawdę dobra. Rozwijając swoje atuty, zaczynasz widzieć siebie w innym świetle, a z biegiem czasu negatywne myśli na swój temat zostają zdominowane przez te pozytywne.

Daj sobie prawo do popełniania błędów

Nie gań się w myślach za każdy błąd lub pomyłkę. Nie staraj się również być perfekcjonistką w każdej sferze swojego życia. Zamiast tego przyznaj, że jesteś tylko człowiekiem i masz prawo się mylić. Dając sobie przyzwolenie na popełnianie błędów, przestaniesz analizować każdy swój ruch i oceniać się na podstawie swoich niepowodzeń.

Dbaj o siebie

Chcąc myśleć o sobie dobrze, musisz zacząć odpowiednio siebie traktować. Dbaj o swój rozwój, odpoczynek i zdrowie. Dbaj również o sferę psychiczną, otaczając się właściwymi ludźmi i rezygnując z toksycznych znajomości. Kiedy zaczniesz traktować siebie jak najlepszego przyjaciela, spojrzysz na własną osobę w zupełnie inny, bardziej pozytywny sposób.