w

Związek silniejszy po kryzysie? To możliwe!

Niektórzy mówią, że kryzysy w związku to coś nieuniknionego. Inni, że kryzys świadczy o poważnych problemach w relacji i nie wróży nic dobrego na przyszłość. Prawda jest natomiast taka, że każdy kryzys może zarówno doprowadzić do upadku związku, jak i wznieść go na zupełnie nowy, lepszy poziom. Co musi zatem się zadziać, aby para, którą dopadły problemy, umocniła swoją więź?

oznaki zainteresowania mężczyzny
Fot. Pexels.com

Wzięcie odpowiedzialności za swoje działania

Pierwszą zasadą, dzięki której para może zmienić swój związek na lepsze, jest wzięcie odpowiedzialności za swoje działania. Jak się okazuje, to zadanie wcale nie przychodzi ludziom łatwo! Najczęściej możemy zauważyć próbę przerzucania na siebie odpowiedzialności za powstanie kryzysu. Obopólne zmiany są szczególnie trudne wtedy, gdy jedna ze stron rzeczywiście ma nieco więcej „za uszami”. Pojawia się przekonanie, że to jedynie ona musi się zmienić. Niestety, taka postawa nie wróży nic dobrego. Jeśli dopadł Cię kryzys w związku, zastanów się, czy aby na pewno nie masz sobie nic do zarzucenia. Pamiętaj też, że czasami nasza zmiana pociąga za sobą zmiany u innych. Warto więc wziąć odpowiedzialność za własne zachowanie, niezależnie od tego, która ze stron mocniej zapracowała na obecny kryzys.

Wyciągnięcie wniosków

Kiedy już obie strony wiedzą, co sprawiło, że ich związek wisi na włosku, ważne jest wyciągnięcie odpowiednich wniosków na przyszłość. Nie wystarczy przepraszanie lub tymczasowe wprowadzenie niewielkich zmian. Aby związek po kryzysie mógł się umocnić, potrzebne jest wypracowanie nowych rozwiązań. Być może któraś ze stron nie mówiła wprost o swoich potrzebach? Albo zapominała o tym, że w natłoku codziennych obowiązków należy zadbać o wspólnie spędzony czas? Warto wiedzieć, że to nie kłótnie i problemy są przyczyną rozpadu związków. Zdecydowanie ważniejsza jest czyjaś reakcja na ich pojawienie się. O wiele lepiej być w związku, w którym obie strony rozwiązują swoje problemy, niż w takim, gdzie nie ma kłótni, bo wszystko zamiata się pod dywan.

Uświadomienie sobie, co możemy stracić

Jest jeszcze jeden aspekt, dzięki któremu para może umocnić swoją więź po zażegnaniu bolesnego kryzysu. To uświadomienie sobie przez każdego z osobna, co może stracić. Kiedy kochające się osoby stają w sytuacji, gdzie ich związek jest w opłakanym stanie, może to być dla nich jak tak zwany „kubeł zimnej wody na głowę”. Dopiero wtedy zauważają, że jeśli w porę nie popracują nad zmianami, mogą stracić naprawdę bliską osobę. Staje się to też okazją do zauważenia pozytywnych stron swojego partnera lub partnerki, bez skupiania się jedynie na wadach. Kiedy wszystkie te czynniki łączą się ze sobą, kryzys często okazuje się być zbawienny dla relacji. Para może na nowo cieszyć się szczęśliwym związkiem, a ich więź jest jeszcze silniejsza, niż była na początku.