w

Twoje myśli mają moc. Czego nigdy nie powinnaś sobie mówić?

Czy znasz określenie wewnętrzny krytyk? To głos, który wybrzmiewa wewnątrz nas i nie pozwala spojrzeć na siebie przychylnym wzrokiem. To właśnie on sprawia, że Twoje samopoczucie się pogarsza i przestajesz wierzyć w siebie. To on stoi za Twoją rezygnacją i przekonaniem, że nie jesteś tak dobra jak inni.

fot. pixabay.com

Co ciekawe, wewnętrzny krytyk bywa szczególnie aktywny u kobiet. Zewsząd otrzymują one informacje, że powinny być miłe i ułożone, a przy tym odznaczać się pewnością siebie. Mają też być oddanymi żonami i patronkami domowego ogniska, jednocześnie prężnie rozwijając się zawodowo. Nic dziwnego, że gdy któryś punt nie jest spełniony, kobiety zaczynają myśleć o sobie w negatywny sposób. Jakie mogą być tego konsekwencje i czego nigdy nie powinnaś sobie mówić?

Jestem niewystarczająca

Kiedy uważasz siebie za osobę niewystarczającą, zaczynasz skupiać się na wszelkich swoich wadach. Porównujesz się z innymi i natychmiast potrafisz zauważyć cechy, które oni posiadają, a których Tobie brak. Jednocześnie zupełnie omijasz obszary będące Twoją mocną stroną. Konsekwencją takiego sposobu myślenia jest zadowalanie się w swoim życiu półśrodkami. Możesz utrzymywać znajomości, które zupełnie Ci nie służą, bo nie wierzysz, że zasługujesz na kogoś lepszego.

Jeśli zamiast tego skupisz uwagę na swoich zaletach i będziesz myśleć o sobie, jak o kimś ważnym i wartościowym, szybko zauważysz z jaką łatwością przychodzi Ci dbanie o własne potrzeby.

Nigdy mi się to nie uda

Kiedy czegoś pragniesz, ale ciągle powtarzasz, że pewnie nie uda Ci się tego osiągnąć, Twój cel niemal z góry skazany jest na porażkę. Warto wiedzieć, że nasze przekonania mają ogromny wpływ na podejmowane działania i ich końcowy efekt. Jeśli starasz się schudnąć lub znaleźć nową pracę, ale zupełnie nie wierzysz, że to nastąpi, możesz podświadomie rezygnować z pożądanych zachowań lub nie zauważać pojawiających się wokół Ciebie okazji. Pamiętaj, że ludzie, którzy wierzą w swój sukces, osiągają go o wiele częściej, niż nawet najbardziej pracowici pesymiści.

Inni mają lepiej

W momencie, gdy skupiasz się na tym, co mają inni, trwonisz swój cenny czas i energię na rzeczy, które nie przynoszą Ci żadnego pożytku. O ile Twoja obserwacja życia innych ludzi nie stanowi dla Ciebie pozytywnej inspiracji, tego typu działanie zawsze odciąga Cię od realizacji własnych celów. Po pierwsze czas spędzony na porównywaniu się mogłabyś przeznaczyć na swój osobisty rozwój. Po drugie ubolewanie, że inni mają lepiej, potrafi skutecznie odebrać  jakąkolwiek motywację. Warto pamiętać, że choć inni ludzie mogą mieć lepiej od nas w określonych aspektach życia, nigdy nie wiemy, co kryje się za ich sukcesem. Jedynym słusznym wyborem wydaje się więc skupienie na swoich własnych działaniach i docenienie tego, co już udało nam się osiągnąć.