w

Znaki, które świadczą o Twojej inteligencji emocjonalnej

Osoby z wysoką inteligencją emocjonalną potrafią w zupełnie inny sposób postrzegać otaczającą je rzeczywistość. Mają niesamowitą umiejętność wyrażania uczuć i emocji, analizy własnych i cudzych stanów emocjonalnych. Są wrażliwe, empatyczne, a przy tym roztropne.

Znaki, które świadczą o Twojej inteligencji emocjonalnej. / Pexels

Cechy te pomagają zarówno w życiu codziennym, jak i zawodowym. Inteligencja emocjonalna, odpowiednio pielęgnowana, rozwijana i wykorzystywana to świetne narzędzie, które pozwala lepiej odnajdywać się w relacji z partnerem, czy społeczeństwem. Pozwala osiągnąć sukces, ponieważ umożliwia zrozumienie partnerów biznesowych, ale też ludzi, którzy nas otaczają.

Poniżej opowiemy nieco więcej o znakach, które mogą świadczyć o wysokiej inteligencji emocjonalnej. Może dotyczą one właśnie Ciebie?

Obiektywność wobec dobrych i złych cech swojego charakteru

To nie lada wyzwanie, aby zdawać sobie sprawę zarówno ze swoich dobrych, jak i złych cech, czy też stron osobowości. Każdy z nas je ma – ideały nie istnieją. Świadomość własnych ograniczeń jest kluczowa, do zrozumienia samego siebie i błędów, jakie popełniamy w życiu.

Ważna jest też pokora, przyznacie się do porażki i koncentracja na celu. W końcu nawet jeśli zdarzy nam się popełnić błąd, można wyciągnąć z tego wnioski. Osoby o wysokiej inteligencji emocjonalnej doskonale wiedzą, jak działać w takiej sytuacji.

Umiejętność oddzielenia serca od rozumu

Chociaż inteligencja emocjonalna nie ma wiele wspólnego z matematyką, to jednak z rozsądkiem już znacznie więcej. Oznacza to, że osoby, które się nią odznaczają, są w stanie podejmować racjonalne, rozsądne decyzje.

Odnajdują w nich pewien balans, równowagę, spokój. Potrafią wszystko przemyśleć, przeanalizować – w taki sposób, aby mieć pewność, że nie będą potem żałowały.

metoda rain
Znajomość własnych emocji i uczuć / Pexels

Wyciągnie wniosków

Jesteśmy tylko ludźmi, a każdy z nas popełnia błędy. Najważniejsze to nie skupiać się na swoich porażkach, a wyciągać z nich wnioski, by nie przytrafiły się one po raz kolejny. To idealny sposób na ruszenie z miejsca, nie wspominanie przeszłości i analizowanie jej. Było, minęło. Jutro jest nowy dzień, nowe możliwości i szansa na zbudowanie czegoś, co odrzuci w niepamięć poprzednią porażkę.

Znajomość własnych emocji i uczuć

Osoby z wysoką inteligencją emocjonalną nigdy nie działają pochopnie. Mają świadomość, jakie emocje towarzyszą im w konkretnych sytuacjach, dlatego dają sobie czas do namysłu i przemyśleń. Kontrolują to, co może je rozchwiać. Znają siebie na tyle dobrze, że nie pozwalają chwili przejąć ich decyzyjności. Są spokojne, skoncentrowane, skupione na celu.