w

Miłość w dojrzałym wieku – za późno, a może w samą porę?

Koleje losu mogą sprawić, że mając lat 60 czy 70, nie będzie się miało u swojego boku stałego partnera (lub partnerki), z którym dzieliło się życie w najlepszych jego dekadach, a teraz wspólnie się z nim zestarzeje. W tym czasie jednak samotność doskwiera jeszcze bardziej, a nawet przeraża. Czy jest jeszcze szansa, by coś zmienić? Czy miłość w dojrzałym wieku ma rację bycia i może dobrze rokować?

miłość w dojrzałym wieku
Fot. Pexels.com

Dojrzały wiek – dojrzałe uczucie?

A może przeżywanie drugiej młodości? Osoby w dojrzałym wieku zwykle mają już za sobą poważne doświadczenia w relacjach damsko-męskich. Nierzadko są to ludzie po rozwodzie, a nawet owdowiali, choć są i tacy, którzy nigdy nie założyli rodziny.

Z tego powodu można przypuszczać, że nie ulegają tak łatwo młodzieńczym, spontanicznym zauroczeniom. Na swój sposób na pewno obdarowują kogoś uczuciem w dojrzalszy sposób, nauczyli się już bowiem żyć sami i cenią sobie poważne relacje. Z drugiej strony, gdy serce zabije szybciej, powracają odczucia z młodości, zapowiadające przeżycie czegoś ekscytującego.

Czy miłość w dojrzałym wieku jest możliwa?

Kolejne pokolenia coraz lepiej radzą sobie ze zdobyczami techniki. Obecność osób 60+ w mediach społecznościowych, a zwłaszcza na portalach randkowych nikogo nie dziwi. W telewizji bardziej otwarcie mówi się o poszukiwaniu miłości w dojrzałym wieku i stwarza się przestrzeń dla tego tematu.

miłość po 60
Fot. Pexels.com

Należy jednak pamiętać, że samotność nie zawsze jest wystarczającym bodźcem do związania się z kimś. W tym wieku ma się swoje potrzeby, oczekiwania, ale też przyzwyczajenia, których nie chce się burzyć. Potrzebna jest zatem zgodność charakterów, ale też otwartość na to, że być może trzeba będzie pójść na jakiś kompromis.

Gdzie szukać miłości?

Kiedyś królowały ogłoszenia matrymonialne w prasie, dziś ich miejsce praktycznie całkowicie zajęły portale randkowe – niektóre wręcz przeznaczone dla osób 50+. Na najodważniejszych czekają telewizyjne reality show. A i w różnych stowarzyszeniach i klubach hobbystycznych można zapoznać drugą połówkę.

Warto przy tym zachować ostrożność. Nie musimy być od razu podejrzliwi, ale pamiętajmy, że nie każdy może mieć uczciwe zamiary, zarówno wobec samotnej kobiety, jak i samotnego mężczyzny. Dobra sytuacja ekonomiczna i brak bliższej rodziny może skusić naciągaczy, dlatego warto by miłość w dojrzałym wieku naprawdę cechowała się dojrzałością, także w podejmowaniu decyzji.