w

Ile tak naprawdę masz lat? Wiek mentalny i wiek biologiczny

Czy kiedy ktoś pyta Cię o wiek, zawsze odpowiadasz bez wahania? Identyfikujesz się ze swoim wiekiem metrykalnym, który widnieje w dokumentach? A może inni dodają lub odejmują Ci lat na podstawie Twojego wyglądu i sposobu bycia? Prawda jest taka, że to, ile lat żyjemy na tym świecie bardzo często o niczym nie świadczy. Liczy się to, co czuje nasze ciało i umysł – a więc wiek biologiczny i wiek mentalny.

wiek mentalny i wiek biologiczny
Fot. Pexels.com

Czym jest wiek biologiczny?

Przy ocenie naszego zdrowia i kondycji wiek biologiczny jest znacznie ważniejszy niż ten metrykalny. Nietrudno się domyślić, że niezdrowy tryb życia i choroby nie wydłużają życia i znacząco potrafią osłabić jego jakość. W rezultacie w grupie rówieśników rozpiętość wieku biologicznego może być bardzo duża.

Na wiek biologiczny wpływa to, co jemy i pijemy, jak sypiamy, jak wygląda nasza aktywność fizyczna i czy sięgamy po jakieś używki.

Czym jest wiek mentalny?

Wiek mentalny jest jeszcze ciekawszym zjawiskiem, ale też trudniejszym w ocenie. To wiek naszego umysłu i psychiki – zarówno inteligencji, jak i emocjonalności. I nie chodzi tu wyłącznie o bycie dojrzałym i odpowiedzialnym. Mentalnie możemy się identyfikować z zupełnie inną grupą wiekową, np. znacznie młodszą, mimo że nie zachowujemy się dziecinnie i niedojrzale.

wiek psychiczny
Fot. Pexels.com

Oczywiście, w skrajnych przypadkach będziemy mieli osoby w średnim wieku, które zachowują się jak duże dzieci, czy osoby całkiem młode o mentalnym podejściu seniorów. Tacy ludzie zdają się na siłę odmładzać lub postarzać.

Jak odmłodzić ciało i duszę?

Obniżenie wieku biologicznego można uzyskać, stosując się po prostu do określonych wytycznych. Wystarczy zmienić dietę – włączyć w nią więcej warzyw, owoców i ziaren, a ograniczyć rzeczy tłuste, ciężkostrawne i słodkie. Należy zwiększyć regularną aktywność fizyczną i zrezygnować z używek. Mówiąc krótko, zdrowo się prowadzić.

Z wiekiem mentalnym jest nieco trudniej. Warto jednak zastanowić się, dlaczego czujemy się na taki, a nie inny wiek. Przyjrzyjmy się temu, jak zachowują się nasi rówieśnicy – zwłaszcza, jeśli postarzamy się. Poszukajmy przyczyny: być może na nasz wiek wpływa stres, brak hobby. Warto to zmienić!