w

Szkodliwa miłość. Kiedy związek Ci nie służy?

Stan zakochania ma to do siebie, że przez pewien czas może odebrać zdolność racjonalnego myślenia. Zakochana osoba zdaje się nie zauważać wad swojego ukochanego, idealizuje go oraz lekceważy pojawiające się kłopoty. Choć spora część ludzi potrafi w porę przejrzeć na oczy, istnieją również tacy, którzy brną w szkodliwą dla nich relację.

fot. pixabay.com

Kobieta, która angażuje się w destrukcyjny związek, często tłumaczy swojego partnera lub wierzy w to, że wielka miłość musi być burzliwa i pełna cierpienia. Wydaje jej się, że bez ukochanego mężczyzny z pewnością nie zazna szczęścia. W rzeczywistości jednak coraz mniej w jej życiu jest czystej radości, a coraz więcej smutnych i posępnych dni. Jak zatem rozpoznać, kiedy związek Ci nie służy i kiedy warto pójść inną drogą?

Brak codziennej radości

Pierwszym sygnałem, że Twój związek nie działa na Ciebie zbyt dobrze, jest wspomniany niedobór codziennej radości. Zamiast poczucia szczęścia i bezpieczeństwa borykasz się z coraz nowszymi problemami w związku. Burzliwe kłótnie, sceny zazdrości lub ciche dni przeplatają się z chwilami, w których czujesz, że masz do czynienia z wielką miłością. To właśnie momenty pełne wzniosłych emocji sprawiają, że nadal tkwisz w szkodliwej dla siebie relacji. Warto przeanalizować, czy Twój związek na ogół daje Ci szczęście, a tylko czasem przynosi trudniejsze chwile, czy może jest całkowicie na odwrót. Jeśli tak naprawdę ciągle cierpisz w imię miłości, zastanów się, czy taka relacja ma sens.

Nadmierne poświęcenie

Związek zdecydowanie Ci nie służy również wtedy, kiedy w nadmierny sposób zaczynasz poświęcać na jego rzecz swoje własne sprawy. Możesz rezygnować ze swojego hobby, zawodowego rozwoju, edukacji lub też powoli ucinać kontakty ze swoimi dotychczasowymi przyjaciółmi. Wszystko po to, aby nie utracić czyjejś miłości, na której tak bardzo Ci zależy.

Musisz wiedzieć, że choć początkowo wszystko może układać się pomyślnie, z biegiem czasu zaczniesz zauważać destrukcyjne skutki rezygnowania z własnych potrzeb. Pamiętaj, że prawdziwa miłość nie oznacza porzucenia wszystkiego, co nie jest wspólnym polem zainteresowań dwojga zakochanych ludzi. Możesz z powodzeniem łączyć bliski związek z zajęciami, które są ważne jedynie dla Ciebie. Wystarczy, że znajdziesz odpowiedniego dla siebie partnera.

Zmiana obrazu siebie

Szkodliwy związek to oczywiście również ten, który podkopuje Twoją samoocenę i sprawia, że czujesz się gorzej sama ze sobą. Wcześniej wierzyłaś w swoje siły, a teraz masz wrażenie, że z niczym sobie sama nie poradzisz? Zastanów się, skąd wzięła się taka zmiana przekonań. Kiedy po pewnym czasie trwania związku, zamiast utwierdzać się w poczuciu własnej wartości, zaczynasz widzieć w sobie coraz więcej mankamentów, może to być sygnał, że ukochana osoba (świadomie bądź nie) podkopuje Twoją samoocenę. Nie lekceważ tego typu sygnałów, bo trwanie w szkodliwej relacji może zakończyć się bolesnym rozstaniem, po którym długo będziesz dochodzić do tego, jaką osobą byłaś wcześniej.